استاندار آذربایجان شرقی گفت:آزادی تعریف دارد و کسانی که کارمند دولت هستند و مجوز نشریه به آنها داده شده، باید بررسی شوند که آیا صلاحیت اداره نشریه را دارند؟ چرا که برخی کارمند دولت هستند و علیه دولت هر چیزی که دلشان می خواهد می‌نویسند و آن را تضعیف می‌کنند.

به گزارش خسروشاه نیوز، محمدرضا پورمحمدی در آئین معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، با گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم دکتر محمد محمدپور، مدیرکل فقید این مجموعه، اظهار داشت: درگذشت ناباورانه و جانسوز دکتر محمدپور ضایعه‌ای بسیار عظیم برای حوزه فرهنگ و هنر استان بود و بر این باوریم که یاد و نام مردانی چون ایشان در تاریخ پرافتخار استان ماندگار خواهد بود.

وی همچنین به سوابق مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد استان اشاره کرد و افزود: آقای ناظمی از چهره‌های شناخته شده، متعهد و با تجربه عرصه فرهنگ و هنر استان است که امیدواریم در تحقق سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارتقای شاخص‌های فرهنگی در استان مثمر ثمر باشد.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود توسعه پایدار و همه‌جانبه جامعه را نیازمند توجه ویژه به توسعه فرهنگی دانست و ادامه داد: بهره‌مندی از فرهنگ، هنر و تمدن غنی از جمله افتخارات ایران است و همین عوامل باعث شده است که کشور ما در هیچ دوره‌ای از تاریخ، مستعمره مستقیم هیچ کشوری نباشد.

ایران مدرن  مدیون آذربایجان است/تبریز، اسطوره تاریخ است

پورمحمدی، ایران مدرن را مدیون آذربایجان دانست و اظهار داشت: تبریز از گذشته‌های دور صاحب مکاتب مختلف فرهنگی، اقتصادی، ادبی و سیاسی بوده که باید برای شناختن و شناساندن این مکاتب بیش از پیش تلاش کنیم و الگوسازی مناسبی از مشاهیر خود داشته باشیم.

وی ادامه داد: تبریز، اسطوره تاریخ است و رمز و رازهای بسیار بزرگی را در قلب خود جای داده است که باید بیشتر از گذشته در این زمینه تحقیق و بررسی کرده و سر ایران را به جهانیان معرفی کنیم.

ضرورت سامان‌دهی فضای مجازی و رسانه‌ها 

پورمحمدی با بیان اینکه کارهای بزرگی در حوزه فرهنگ و هنر انجام داده‌ایم ولی کارهای بزرگی هم باید انجام دهیم، افزود: سامان‌دهی فضای مجازی و رسانه‌ها یکی از جدی‌ترین مطالبات ما از مدیرکل جدید است.

وی ادامه داد: معتقد به آزادی مطبوعات در چارچوب خطوط قرمز مشخص هستیم و در دو سال گذشته هیچ شکایتی از رسانه‌ها و خبرنگاران طرح نکرده‌ایم.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: رسانه‌های فاقد مجوز و هتاک نباید مجالی برای فعالیت داشته باشند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بر اساس ضوابط و قوانین در این زمینه عمل کند.

 ۱۴ روزنامه در استان وجود دارد که فقط عنوان روزنامه سراسری را به یدک می‌کشند

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه، آذربایجان هم سَر و هم سرّ ِ ایران است، گفت: ۱۴ روزنامه در استان وجود دارد که فقط عنوان روزنامه سراسری را به یدک می‌کشند، کدام روزنامه ما در تهران در دست مردم است؟

ارشاد باید در ِ رسانه ای که دروغ می گوید، تهمت می‌زند و باج گیری می‌کند را ببندد

پورمحمدی افزود: فرهنگ را باید رسانه ها بسازنند، ارشاد باید در ِ رسانه ای که دروغ می گوید، تهمت می‌زند و باج گیری می‌کند را ببندد نه اینکه بیشترین آگهی ها را  به مخالفان دولت پرداخت کند!

وی تصریح کرد: آزادی تعریف دارد و کسانی که کارمند دولت هستند و مجوز نشریه به آنها داده شده، باید بررسی شوند که آیا صلاحیت اداره نشریه را دارند؟ چرا که برخی کارمند دولت هستند و علیه دولت هر چیزی که دلشان می خواهد می‌نویسند و آن را تضعیف می‌کنند.

وی همچنین بر اهتمام جدی اصحاب رسانه و مسئولان فرهنگی استان برای راه‌اندازی روزنامه سراسری در تبریز و توزیع گسترده آن تأکید کرد.

در این آئین ضمن تجلیل از خدمات و تلاش‌های مرحوم دکتر محمد محمدپور، مدیرکل فقید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همچنین علی پیروزمنش، سرپرست این اداره کل، سیدقاسم ناظمی به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی معرفی شد.