مدیرکل زندان‌های آذربایجان ‌شرقی گفت: ۶ هزار و ۶۹۳ زندانی در استان وجود دارد که از این تعداد ۳۵ درصد را مجرمان مواد مخدر و ۳۵ درصد را نیز مجرمان سرقت شامل می شوند.

به گزارش خسروشاه نیوز،حسن محمدیاری مجموع زندانیان آذربایجان شرقی را ۶ هزار و ۶۹۳ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۳۵ درصد را مجرمان مواد مخدر و ۳۵ درصد را نیز مجرمان سرقت شامل می شوند و بر اساس برآوردهای انجام شده ۷۷ درصد زندانیان استان را مجرمان سابقه دار تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: طبق آخرین آمارها، ۳۰ درصد زندانیان این استان بین سنین ۳۳ تا ۴۰ سال و ۲۵.۵ درصد نیز در سنین ۴۰ تا ۴۹ سال قرار دارند.

محمدیاری ادامه داد: آمار ۲۳ درصدی زندانیان بدون سابقه نشان می دهد آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان ها از نظر جرم‌خیزی در سطح پایین تری قرار دارد اما از سوی دیگر بازگشت دوباره زندانیان در این استان آمار بیشتر بوده و آمار خوبی نیست.

وی اعلام کرد ۳۲ درصد زندانیان آذربایجان شرقی با تحصیلات ابتدایی، ۳۸ درصد با مدرک سیکل بوده و ۶۵ درصد از زندانیان نیز متاهل و ۳۵ درصد مجرد هستند.

محمدیاری توجه به اشتغال زندانیان را از جمله اولویت های اصلی اداره کل زندان های آذربایجان شرقی برشمرد و گفت: در این راستا تاکنون برای یک هزار و ۸۳۲ زندانی اشتغال زایی انجام شده و سه هزار و ۷۳۰ زندانی نیز در رشته های گوناگون حرفه آموزی کرده اند.

وی با بیان اینکه ۲ هزار زندانی آذربایجان‌ شرقی حافظ قرآن هستند، اظهار داشت: این تعداد آمار بسیار خوب در سطح کشور به شمار می رود به  طوری که در کمیته عفو اگر مددجویی یک جز هم حافظ قرآن باشد از عفو و تشویق خوبی برخوردار می‌شود.

مدیرکل زندان‌های آذربایجان شرقی با بیان اینکه در طرح غدیر بیش از ۸۰۰ نفر مددجو خطبه و نامه‌های حضرت علی(ع) را حفظ کرده‌اند، ادامه داد: موضوعات هنری از قبیل تئاتر، سرود، سیمای زندان تبریز، ورزش، رادیو زندان ، کتاب‌های مناسب در کتابخانه‌های زندان، انواع مطبوعات، هیات‌های عزاداری با حضور مداحان در مناسب‌های مختلف، مشاوره چهره به چهره روحانیون در کانون یادگیری انجام می‌گیرد.

محمدیاری گفت: آذربایجان‌شرقی تعداد ۸ زندان در شهرستان‌ها و یک کانون اصلاح تربیت و یک اردوگاه حرفه‌آموزی دارد.

وی با اشاره به اینکه ساخت زندان افتخار نیست، یادآور شد: بعد از انقلاب یک زندان در مرند ساخته شده است و زندان اهر نیز افتتاح شده و زندان‌های هشترود و میانه نیز به چرخه ساخت وارد شده اند.

محمدیاری با تاکید بر اینکه بزرگ ترین مشکل آذربایجان شرقی مربوط به زندان تبریز است، گفت: این محل با وسعت هفت هکتار در بهترین نقطه شهر قرار گرفته اما هیچ کاری برای انتقال آن به انجام نرسیده است و بعد از دو سال وقفه برای اجرای پروژه زنندان جدید، امسال اعتباری برای فاز اول آن اعطا شد که بسیار ناچیز بود و با این اعتبارات تا ۳۰ سال هم این زندان ساخته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه طبق استانداردهای جهانی فضای فیزیکی برای هر زندانی ۱۱ مترمربع است، گفت: این رقم در آذربایجان شرقی هفت مترمربع است.