استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: آموزش و فرهنگ‌سازی، اصلی‌ترین راهکار برای مقابله با مصرف مواد مخدر است که باید از سوی همه دستگاه‌های اجرایی و گروه‌های موثر جامعه، مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خسروشاه نیوز، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، اظهار داشت: این شورا در فرهنگ سازی برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر و مقابله با هنجارشکنان این حوزه، نقش مهمی دارد.

وی ادامه داد: کسب متوالی رتبه‌های نخست ملی توسط شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، افتخار بسیار مهمی است که به رغم کمبود اعتبارات، امکانات و تجهیزات به دست آمده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به موقعیت استراتژیک استان و ضرورت توجه بیشتر به برخورد با قاچاقچیان، فروشندگان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر، گفت: آذربایجان شرقی از جمله پاک‌ترین استان‌های کشور بوده و آمار مصرف مواد مخدر در استان در مقایسه با میانگین کشوری، بسیار پایین‌تر است.

پورمحمدی اظهار کرد: در سایه وقت‌شناسی مسئولان گذشته و هم افزایی های انجام شده در استان، آذربایجان‌شرقی به استانی عاری از معتاد متجاهر و همچنین الگویی برتر برای سایر استان‌های کشور تبدیل شده است.

وی با قدردانی از نیروهای نظامی و امنیتی در برخورد قاطع و بدون مماشات با قاچاقچیان مواد مخدر، گفت: برخورد با سوداگران مرگ، همچنان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

پورمحمدی افزود: آموزش و فرهنگ‌سازی، اصلی‌ترین عامل در مقابله با افزایش مصرف مواد مخدر در جامعه است که باید بیشتر از گذشته مورد توجه رسانه‌ها، مطبوعات و متولیان فرهنگی جامعه قرار گیرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه به بیان گزارش عملکرد این شورا پرداخت و گفت: با راه اندازی و مدیریت مرکز ماده ۱۶ تبریز، بسیاری از مشکلات مربوط به این بخش مرتفع شده است.

رضا استاد رحیمی افزود: در حال حاضر ۵۰۲ نفر با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در این مرکز نگهداری می‌شوند و اقدامات مربوط به درمان، بازتوانی و اشتغال معتادان با همکاری شهرداری، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و سایر دستگاه‌های اجرایی در حال اجراست.

گفتنی است در این جلسه از خانواده شهید محمدرضا سفیدی نسب و همچنین مدیران، کارشناسان و خبرنگاران حوزه مبارزه با مواد مخدر با اهدای لوح سپاس از سوی استاندار آذربایجان شرقی قدردانی شد.