معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی گفت: سرقت از تاسیسات شرکت‌های خدماتی در این استان از جمله برق و مخابرات طی ماه های اخیر در حال افزایش است.

به گزارش خسروشاه نیوز، احمد موقری در نشست بررسی آخرین وضعیت تاسیسات شرکت برق و راهکارهای پیشگیری از وقوع سرقت در آن، افزود: یکی از طرق پیشگیری از وقوع جرم شناسایی نقاط ضعف مجموعه ها و افزایش هزینه های ارتکاب جرم و حضور موثر در صحنه های وقوع جرم است که در این رابطه باید شرکت های خدمات رسان موضوع را علت یابی و راهکارهای لازم را ارائه کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه به رغم اقدامات انجام شده شاهد افزایش آمار سرقت در حوزه تاسیسات خدماتی هستیم، اظهار داشت: با توجه به وضعیت اجتماعی و اقتصادی موجود در کشور، برخی افراد برای تامین نیازهای روزانه و اکثرا از روی زیاده خواهی متوسل به سرقت اموال عمومی و دولتی می شوند.

موقری ادامه داد: یکی از روش های اطلاع از نقاط وقوع جرم و ضعف های موجود، بحث نظارت و بازرسی بوده و بر این اساس باید ضمن شناسایی نقاط ضعف و گشت های مربوطه باید در صحنه های وقوع جرم حضور موثر و همه جانبه داشته باشند.

وی اضافه کرد: هرچند در ظاهر آمار سرقت در حوزه تاسیسات برق نسبت به میزان سرقت های اصلی پایین بوده، اما نفس وجود این مساله و بحث خسارت های وارده به نهادهای دولتی و اموال عمومی از این طریق قابل توجه است.

موقری کمترین آمار سرقت تاسیسات برق را به ترتیب مربوط به شهرستان های خداآفرین، کلیبر و هریس اعلام کرد و گفت: در بقیه شهرستان های آذربایجان شرقی بالای ۵۰ درصد افزایش آمار سرقت تاسیسات برق وجود دارد و این مساله با وجود گشت های مختلف قابل تامل و بررسی است.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام آمادگی و هماهنگی مجموعه های مختلف استانی و ورود دستگاه قضایی به این موضوع، مقرر شده بود گشت های تلفیقی در حوزه های مختلف برای پیشگیری از وقوع جرایم تشکیل و ساماندهی شود، گفت: باید گشت های تلفیقی با حساسیت پیگیر موضوع شوند تا در حوزه سرقت تاسیسات برق نیز شاهد کاهش آمار باشیم.

معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی تاکید کرد: با توجه به افزایش سرقت تاسیسات برق در استان با وجود گشت های مختلف در این حوزه، نقاط ضعف گشت های تلفیقی باید احصاء شده و  راهکارهای لازم برای پیشگیری از وقوع چنین جرایم ارائه شود.