اولین واکسن کرونا، عصر امروز در مرکز آموزشی درمانی امام رضا(ع) تبریز با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تزریق شد.

به گزارش خسروشاه نیوز، اولین داوطلب دریافت واکسن کرونا در تبریز، دکتر تقی‌زادیه، متخصص بیماری‌های ریه و معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز بود.

استاندار آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: همزمان با سراسر کشور تزریق واکسن کرونا در استان شروع شد که در اولین مرحله برای کادر درمان اختصاص یافته است و در مرحله بعد برای سایر اقشار به خصوص گروه‌های در معرض خطر تزریق می‌شود.

محمدرضا پور محمدی اظهار داشت: در کنار ورود واکسن خارجی امیدواریم تزریق واکسن داخلی نیز از خرداد به بعد آغاز شود.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن به معنای پایان بیماری نیست بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد.

۵۰۰ نفر از کادر آی سی یو در استان در دو مرحله واکسینه می‌شوند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم گفت: امروز اولین سری واکسن روسی کرونا به بیمارستان امام رضا منتقل شده است و در مرحله نخست حدود ۵۰۰ نفر از کادر آی سی یو در استان در دو مرحله واکسینه می‌شوند.

عباسعلی درستی با بیان اینکه نیروهای مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی کار تزریق واکسن کرونا را انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: شرایط نگهداری واکسن‌ها خاص است و باید در فریزر و در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه زیر صفر نگهداری شود که این امکانات در مرکز آموزشی درمانی امام رضای تبریز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه هر ویال از واکسن روسی کرونا در مرحله اول برای پنج نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اضافه کرد: با توجه به گران بودن واکسن‌کرونا و امنیتی بودن این موضوع هر ویال از این واکسن دارای کد رهگیری ۲۰ رقمی بوده و اطلاعات آن در سامانه ثبت می‌شود و قابل رصد و قابل رهگیری است.

واکسن‌های کرونا هر دو هفته یک بار مرحله به مرحله وارد کشور می‌شود

درستی خاطرنشان کرد: تمامی تدابیر و شرایط برای تزریق واکسن کرونا اعم از شرایط نگهداری، نحوه تزریق و حتی دفع پسماند آن بر اساس دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی و دستورالعمل‌های کشوری اندیشیده شده و آموزش‌های لازم در این مورد ارائه شده است.

وی اعلام کرد: واکسن‌های کرونا هر دو هفته یک بار، مرحله به مرحله وارد می‌شوند و اولویت تزریق بر اساس دستورالعمل کشوری خواهد بود.