استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: ائمه جمعه در حمایت از حرکت پرشتاب توسعه استان نقش ویژه‌ای دارند.

به گزارش خسروشاه نیوز، محمدرضا پورمحمدی روز پنج‌شنبه در هشتمین همایش امامان جمعه استان در مصلای امام خمینی (ره) تبریز، با بیان اینکه حرکت پرشتاب استان در مسیر توسعه همه‌جانبه، متوقف نشده است و به‌رغم مشکلات و دشواری‌ها، ادامه دارد، افزود: وحدت و همدلی حاکم بر استان نتیجه رهنمودهای نماینده ولی فقیه و همکاری، همراهی و حمایت امامان جمعه از مسئولان اجرایی است.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی به‌رغم موقعیت بسیار حساس خود از امن‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود، افزود: در سال‌های اخیر کوچک‌ترین مشکل امنیتی در استان رخ نداده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی به جریان اعتراض‌های آبان ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: با وجود تلاش شبانه‌روزی دشمنان برای سوءاستفاده از جایگاه مهم آذربایجان و تبریز در جریان این اعتراض‌ها، مردم ما از این برهه حساس نیز سربلند بیرون آمدند و شاهد حرکات هنجارشکنانه در تبریز و سایر شهرهای استان نبودیم.

پورمحمدی با اشاره به آثار تحریم بر بدنه اقتصادی کشور، اظهار داشت: در حال حاضر، درآمدهای دولت به یک دهم و فروش نفت به ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است و مشکلات اقتصادی و معیشتی را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه در ۲ سال گذشته یک واحد تولیدی و صنعتی هم در استان بسته نشده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با همکاری قوه قضائیه، بیش از ۵۰۰ واحد تولیدی نیز به چرخه تولید بازگشته و یا از ورشکستگی آن‌ها جلوگیری شده است.

پورمحمدی همچنین از افزایش بیش از ۵۰ درصدی صادرات غیرنفتی استان خبر داد و گفت: توسعه مناسبات با کشورهای همسایه یکی از اولویت‌های اصلی استان است و در هفته‌های اخیر، نشست‌های اولیه برای بررسی زمینه‌های همکاری برگزار شده است.

وی افزود: نرخ بیکاری استان تک‌رقمی و پایین‌تر از نرخ کشوری است؛ با این حال باید روز به روز تلاش کنیم تا آمار بیکاری کاهش یابد.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به خدمات مهم دولت یازدهم و دوازدهم در استان، گفت: از ابتدای استقرار دولت یازدهم، همه ساله بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح در استان افتتاح شده و عملیات عمرانی استان هیچ‌گاه متوقف نشده است.

وی به آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اشاره کرد و افزود: تعداد فوتی‌های روزانه بیماری کرونا در استان، تک‌رقمی شده است و در حال حاضر ۴۲۵ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند.