سفیر دائم ایران در سازمان ملل در مصاحبه ای گفته است ایران برنامه ای برای گفتگو با "جو بایدن" رییس جمهوری جدید آمریکا ندارد و منتظر اقدام دولت بایدن در لغو تحریم ها و بازگشت به برحام است.

به گزارش خسروشاه نیوز مجید تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه خبری ان بی سی آمریکا ضمن اعلام این مطلب گفت تهران برنامه ای برای گفتگو با دولت بایدن ندارد. او ادعاها درباره مذاکرات پنهانی ایران با دولت جدید آمریکا را رد کرد.

تخت روانچی در مصاحبه با ریچارد انگل خبرنگار شبکه خبری ان بی سی گفته است: ایران با دولت بایدن مذاکره ای نداشته و هیچ گفتگویی بین طرفین انجام نشده است.

این دیپلمات ایرانی با رد این پرسش خبرنگار آمریکایی درباره آغاز گفتگوی ایران با دولت بایدن از طریق میانجی ها از جمله سفارت سوییس در ایران تاکید کرد ایران گفتگویی با آمریکا آغاز نکرده و منتظر اقدام عملی دولت بایدن در لغو تحریم ها و بازگشت به برجام است.

تخت روانچی با تاکید بر اینکه ایران هیچ عجله ای برای گفتگو با آمریکا ندارد، افزود:” اینكه ایالات متحده تصمیم به چه اقداماتی بگیرد به خود آنها بستگی دارد، ما عجله ای نداریم.

او افزود: توپ در زمین ایالات متحده است… این کاملا به دولت جدید آمریکا بستگی دارد. ایران بارها تاکید کرده به محض اجرای تعهدات برجامی آمریکا، ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود باز می گردد.

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: ایران به دنبال زرادخانه سلاح هسته ای نیست و تنها می خواهد یک برنامه هسته ای با اهداف غیرنظامی داشته باشد.

روانچی گفت: آمريكا با خروج از برجام توافق هسته ای با ایران را نقض کرده و بنابراین این واشنگتن است که باید قدم اول را بردارد و به تعهدات برجامی خود بازگردد… کلمات کافی نیستند و ما باید اقدامات ایالات متحده را ببینیم.

مجید تخت روانچی در ادامه تاکید کرد ایران آماده مذاکره با آمریکا بر سر تبادل و استرداد زندانیان دو طرف است.

سفیر ایران در سازمان ملل همچنین بر ضرورت مجازات آمران و عاملان ترور سردار شهید سلیمانی تاکید کرد و گفت: ترامپ با ترور ژنرال سلیمانی بازی بسیار خطرناکی را آغاز کرد و ما گفتیم که این اقدام بدون مجازات نخواهد ماند. این موضع ماست و تغییری نخواهد کرد.