وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف واکسن ایرانی کرونا از بهار ۱۴۰۰ آغاز می‌شود.

به گزارش خسروشاه نیوز، سعید نمکی صبح پنج‌شنبه در نشست استانی ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان هرمزگان، با بیان اینکه یکی از هدایای ارزشمند برای مردم و نظام جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی این بود که در رقابتی نابرابر و اوج تحریم‌ها در عرصه جهانی بدرخشیم، بیان داشت: در روزهایی که مردم قدرتمندترین کشورها در باتلاق کرونا از بین می‌رفتند و کشوری مثل آمریکا مرگ بالای ۴ هزار نفر را تجربه کرد، کشورمان به مرگ کمتر از ۸۰ نفر رسید گرچه همین تعداد هم داغ سنگینی بود اما این موضوع افتخاری بزرگ برای کشورمان بود که با دست‌های بسته در این اقیانوس شنا کرد و با تمامی محدودیت‌ها در مبارزه با کرونا از هیچ تلاشی فروگذاری نکرد.

نمکی خاطرنشان کرد: همواره نگران بازگشت موج طوفان سنگین کرونا هستیم و باید حواسمان باشد که نباید رعایت دستورالعمل‌ها را نادیده بگیریم.

وی عنوان کرد: افزایش تولید در هرمزگان در حالی که تمامی جهان در عرصه اقتصادی با مشکل برخورده است دستاوردی بزرگ محسوب می‌شود و رشد منفی اقتصادی کشورهای مقتدر جهان در حالی است که کشورمان در حال حرکت به سمت رشد مثبت اقتصادی است.

نمکی با اشاره به اینکه حق داریم به اندک افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند بگوییم بس است بی خیالی و بی توجهی، اظهار کرد: در شهری نیست که سفر کنم و تصاویر شهیدان کادر درمان دلم را به درد نیاورد.

وی با بیان اینکه خانواده سلامت عزادار است و نباید با بی توجهی بیشتر از این داغ دلشان را تازه کنیم، تصریح کرد: آن فردی که جلوی دسته‌ای راه می‌افتد و جمعیتی را با خود همراه می‌کند به دنبال ثابت کردن چه چیزی است و این موضوع جز سنگین‌تر کردن بار بیمارستان‌ها هیچ نتیجه‌ای ندارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه یک قدم دیگر با هم برداریم به طور حتم غول بی شاخ و دم وحشی کرونا را کنترل می‌کنیم، تصریح کرد: تست واکسن ایرانی ما در مجموعه برکت مراحل بعدی را سپری کرد. واکسن مجموعه مؤسسه رازی هم اجازه تست بالینی گرفت و هفته آینده از شروع اولین فاز واکسن ساخت داخل در رازی رونمایی می‌شود.

وزیر بهداشت درباره واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا هم گفت: این مجموعه با انتقال دانش فنی در کوبا و در انستیتو پاستور در حال انجام است، که فاز دوم مطالعه بالینی را در کشور کوبا طی می‌کند و فاز سوم را در آینده نزدیک و با انتقال دانش فنی و با نام پاستور در کشور آغاز می‌کنیم. امیدواریم مصرف این واکسن تولید مشترک را در اواسط بهار داشته باشیم.

وی گفت: با تأکید رئیس جمهور به اندازه کافی برای گروه‌های آسیب پذیر واکسن تأمین شده و امیدوارم قبل از ۲۲ بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه‌ها شروع کنیم.