معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌ شرقی با بیان این‌که نظارت‌ها بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در استان بیشتر می‌شود، گفت: وضعیت موجود یعنی کاهش فوتی‌های ناشی از کرونا نباید موجب عادی انگاری در جامعه شده و رعایت بهداشت کاهش یابد.

به گزارش علیار راستگو روز پنج‌شنبه در کمیته نظارت ستاد استانی مقابله با کرونا، افزود: در فضای اقتصادی موجود به دنبال این نیستیم که کسب و کار مردم با مشکل مواجه شود؛ ولی سلامت مردم در اولویت قرار دارد و باید دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در صنوف مختلف رعایت شود.

وی در خصوص واحدهای صنفی متخلف که پلمب شده اند، نیز گفت: ضروری است از فعالیت واحدهایی که به تذکرات عمل نمی کنند و واحدهایی که دارای پروانه فعالیت نیستند جلوگیری شود.

وی در خصوص فعالیت رستوران‌ها و کافی شاپ ها نیز گفت: در شرایط زرد، نارنجی و آبی این اماکن با ۵۰ درصد ظرفیت و رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی می‌توانند فعالیت کنند؛ ولی گاهی گزارش‌هایی دریافت می‌شود که برخی واحدها با ظرفیت یک و نیم برابری خود فعالیت می کنند که باید با این واحدها برخورد شود.

وی همچنین با اشاره به فعالیت مدارس گفت: در روستاهایی که زیر ۱۰ دانش آموز دارند، مدارس با رعایت موارد بهداشتی به صورت حضوری برگزار می‌شوند و در شهرها نیز دانش آموزان پایه‌های اول و دوم به صورت اختیاری می‌توانند در مدارس حاضر شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که در آستانه دهه مبارک فجر قرار داریم، اظهار کرد: باید فضای انقلابی در ادارات و محیط های پیرامون ایجاد شود، ولی نباید تجمعات شکل گیرد؛ چراکه تجمعات عامل اصلی انتقال ویروس کرونا است.

وی تاکید کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی باید به وظیفه ذاتی خود در خصوص نظارت به زیرمجموعه های خود عمل کنند، ولی نظارت عالی برعهده دانشگاه علوم پزشکی تبریز است.

راستگو افزود: سازمان صمت نیز نظارت بر اتحادیه ها و صنوف را به صورت جدی پیگیری کند و باید دستورالعمل های ستاد کرونا بار دیگر به اصناف ابلاغ شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این نشست از روند رو به رشد آمارهای کرونا در برخی از شهرستان های استان خبر داد و گفت: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در برخی از شهرها کاهش یافته است که این موضوع می تواند نشانه بازگشت خطر کرونا باشد.

عباسعلی درستی در عین حال گفت: آمار فوتی های ناشی از کرونا در استان افزایش نیافته است و تعداد بستری شدگان نیز زیر ۵۰۰ نفر است، اما این موضوع نباید موجب عادی انگاری شود.