فرماندار شهرستان تبریز از ثبت نام 21 نفر در انتخابات شورای اسلامی خسروشاه خبر داد.

به گزارش خسروشاه نیوز، در هفتمین و آخرین روز از ثبت نام کاندیداهای شورای اسلامی شهر، ۱۲ نفر برای حضور در انتخابات شورای شهر خسروشاه ثبت‌نام کردند. بنابراین مجموعا ۲۱ نفر در کل ۷ روز فرصت قانونی، برای حضور در انتخابات شورای شهر خسروشاه اعلام نامزدی کرده اند.

با توجه به آمار ثبت نام کنندگان، برای هر کرسی در شورای شهر خسروشاه ۴ نفر ثبت نام کرده است.

تمامی ۲۱ نفر ثبت نامی مرد بوده و در این دوره بانوان رغبتی برای حضور در انتخابات شورا از خود نشان نداده اند.

در بین نامزدهای ثبت نام کننده، چهره هایی از شورای دوره چهارم، یکی از شهرداران سابق و همچنین اعضای شورای فعلی دیده می شود.

۴ نفر از اعضای شورای فعلی نیز بار دیگر خود را در محک انتخاب مردم قرار داده اند.

با توجه به اینکه انتخابات سال آینده برگزار خواهد شد، امکان انصراف برای هریک از نامزدها وجود دارد.

بهروز مهدوی فرماندار تبریز امروز در جمع خبرنگاران با بیان این خبر گفت،تمامی اسامی را به مراجع چهارگانه (نیروی انتظامی و ادارات کل اطلاعات، دادگستری و ثبت احوال استان) می فرستیم تا در عرض ۱۰ روز صلاحیت داوطلبان را بررسی و جوابیه را به هیأت اجرایی ارسال خواهند کرد.

وی ادامه داد: هیأت اجرایی نیز تا ۲۲ فروردین به صلاحیت ها رسیدگی می‌کنند که بعد از این تاریخ نتیجه  به هیأت نظارت بر انتخابات ارسال خواهد شد و هیأت نظارت نیز تا روز هفتم اردیبهشت صلاحیت ها را بررسی کرده و روز بعد مراتب را به فرمانداری شهرستان اعلام خواهند کرد

فرماندر شهرستان تبریز متذکر شد: داوطلبان چهار روز فرصت دارند تا شکایت خود را نسبت به نتیجه بررسی صلاحیت ها اعلام کنند که اگر بازهم صلاحیت شان احراز نشد می‌توانند به هیأت نظارت بر انتخابات استان شکایت کنند.

وی با بیان اینکه تا روز ۱۶ خرداد نتایج نهایی از سوی هیأت نظارت بر انتخابات اعلام خواهد شد، گفت: اسامی نامزدهای تأیید صلاحیت شده از طریق آگهی عمومی اطلاع رسانی خواهد شد و کاندیداها طی هفت روز (۲۰ الی ۲۶ خرداد) فرصت دارند تا تبلیغات کنند و روز ۲۷ خرداد نیز تبلیغات ممنوع خواهد شد.

مهدوی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: روز ۲۸ خرداد انتخابات شورای شهر همزمان با ریاست جمهوری برگزار خواهد شد که بغیر از تهران در ۷ کلانشهر کشور انتخابات شورا بصورت تمام الکترونیکی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور به این صورت برگزار خواهد شد که نام نویسی رای دهندگان الکترونیکی ولی صندوق ها به همان شکل سابق خواهد بود اما در ۷ کلانشهر کشور انتخابات شورا به صورت تمام الکترونیکی برگزار خواهد شد و هیچگونه کاغذ استفاده نمی‌شود.

وی در خصوص تبلیغات زود هنگام کاندیداها اظهار کرد: هرگونه تبلیغ قبل از مشخص شدن صلاحیت افراد ممنوع است و در فضای مجازی نیز به شرطی که عنوان نشود که فرد مورد نظر کاندیدای انتخابات است، تخلف محسوب نمی‌شود در غیر اینصورت در روند صلاحیت ها تاثیر گذار خواهد بود.

فرماندار شهرستان تبریز در خصوص افرادی که دارای پرونده قضایی دارند ولی گواهی سوء پیشینه اخذ کرده اند نیز گفت: بعضی از پرونده ها در سوء پیشینه افراد قید نمی‌شود چون بعضی مسائل جنبه‌ی اتهامی دارد و باید دید این اتهام تبدیل به صدور رأی شده است یا خیر.

وی ادامه داد: قطعا در استعلام دستگاه قضایی قید خواهد شد که فرد مورد نظر در پرونده ای مشکل دارد یا اینکه برائت شده است و حتی از طرف هیأت های نظارت اسناد دال بر برائت داوطلبین نیز از آنها اخذ خواهد شد.

مهدوی در رابطه با استفاده کاندیداها از امکانات دولتی تاکید کرد: هرگونه استفاده امکانات دولتی( اعم از تریبون نماز جمعه، تریبون های رسانه ملی و…) ممنوع است و در مورد مکان های ورزشی و … که در اختیار بخش خصوصی است اگر کاندیدا هزینه اجاره آنجا را بپردازد، مشکلی نیست و البته باید شرایط برای همه یکسان و برابر باشد.