استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به تولید ۲٫۶ درصد از برق کشور در این استان، خواستار حمایت وزارت نیرو برای افزایش تولید برق در استان شد.

به گزارش خسروشاه نیوز، محمدرضا پورمحمدی در جلسه بررسی مشکلات برق واحدهای تولیدی و صنعتی استان با حضور معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت توانیر، با قدردانی از تلاش شبانه‌روزی مدیران و کارکنان صنعت برق در استان، گفت: به رغم تمامی تلاش‌ها، نگرانی‌هایی از بابت تامین برق مورد نیاز استان وجود دارد.

وی افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص و سابقه درخشان تبریز در حوزه تولید و صنعت، انتظار داریم تا وزارت نیرو و شرکت توانیر، توجه ویژه‌ای به تخصیص اعتبارات و تجهیزات به آذربایجان‌ شرقی داشته باشند.

وی با اشاره به جلسات تخصصی خود با وزرای دولت برای پیگیری تامین سوخت نیروگاه حرارتی تبریز، اظهار کرد: کمبود زیرساخت‌هایی مانند برق در بخش صنعت و تولید، باعث مهاجرت برخی فعالان بخش خصوصی و سرمایه ‌گذاران به استان‌های دیگر شده است.

وی با اشاره به تولید ۲٫۶ درصد برق کشور در استان، گفت: این میزان تولید انرژی، برای ما قابل قبول نیست و باید میزان تولید در این بخش متناسب با شاخص‌هایی هم‌چون تعداد جمعیت استان افزایش یابد.

پورمحمدی خواستار تدوین برنامه‌های میان ‌مدت و بلندمدت در توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی استان شد و افزود: با تدوین این برنامه، ایجاد و توسعه زیرساخت‌های انرژی با هماهنگی بهتری انجام گرفته و مکان احداث و توسعه صنعتی استان نیز به شکل بهتری مشخص می‌شود.

وی هم‌چنین از تلاش شبانه‌ روزی فعالان بخش خصوصی استان در شرایط کرونایی و تحمل برخی مشکلات موجود در حوزه تولید قدردانی کرد و گفت: با وجود مشکلاتی هم‌چون تحریم و کرونا، فعالان غیرتمند بخش خصوصی در استان، هیچ نیروی کاری را تعدیل نکرده‌اند.

معاون وزیر نیرو در امور برق نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت آذربایجان‌شرقی برای این وزارتخانه، گفت: آذربایجان شرقی از جمله استان‌های مهم و تاثیرگذار کشور در بخش‌های مختلف است و وزارت نیرو خود را متعهد به رفع مشکلات صنعت برق در این استان می‌داند.

همایون حائری به تبیین برنامه‌های وزارت نیرو و راهکارهای اجرایی توسعه صنعت برق در کشور اشاره کرد و افزود: تامین برق مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما است و در این زمینه آماده حمایت همه‌ جانبه برای رفع مشکلات تولیدکنندگان هستیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی هم در این جلسه به بازدید اخیر خود از شهرک سرمایه‌گذاری خارجی تبریز اشاره کرد و گفت: نبود برق کافی در این شهرک، باعث نگرانی فعالان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران شده است.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی، جواد رحمتی با بیان این‌که بنیاد مستضعفان، آماده احداث یک نیروگاه ۲۵ مگاواتی در یکی از شهرستان‌های محروم استان است، اظهار کرد: امیدواریم تا مدیران صنعت برق در استان همکاری‌ها و حمایت‌های لازم را در این زمینه مورد توجه قرار دهند.