دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تکلیف نهایی ۲ لایحه FATF در جلسات آینده در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود.

به گزارش خسروشاه نیوز،محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در نشست خبری گفت: فرصت‌ها و تهدیدهای دهه پنجم انقلاب با قبل متفاوت است و شبیه دهه اول انقلاب است از این رو فرصت‌ها و تهدیدها مهمی وجود دارد.

وی تصریح کرد: در زمینه اقتصاد، امنیت، نفوذی‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها زیادی وجود دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با بیان اینکه سرمایه رسانه‌ای از فرصت‌های مهم ما است، اظهار داشت: هیچکدام از کشورهای همسایه فرصت رسانه‌ای مانند کشور ما را ندارند.

نباید دولت‌های گذشته تکرار شوند

رضایی با بیان اینکه در این دهه، فرصت‌ها و تهدیدها مهمی پیش روی ما است، افزود: آیا با تفکر و مدیریت گذشته می‌توان این دهه را مدیریت کرد؛ برای اداره دهه پنجم انقلاب نیازمند تغییر اساسی هستیم و نمی‌توانیم دولت‌های گذشته را در آینده تکرار کنیم.

وی گفت: هیچ یک از اعضای دولت و مجلس نخواسته‌اند که مجمع تشخیص به FATF بپیوند یا نپیوندد.

لوایح FATF به مجلس بازنمی‌گردد

به نقل از مهر، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از شما نقل شده است که امکان دارد لوایح FATF مجدد به مجلس ارجاع شود و آیا این کار مبنای حقوقی دارد؟ گفت: سه نفر از اعضای کمیسیون مشترک که اعضای مجمع تشخیص هستند پیشنهاد دادند این دو لایحه به مجلس شورای اسلامی بازگردد.

رضایی اضافه کرد: این پیشنهاد مورد بررسی قرار گرفت. نظر ما این است که خود مجمع نمی تواند این لوایح را به مجلس برگرداند. زیرا روند تصمیم‌گیری با مشکلاتی مواجه می شود. عده ای پیشنهاد کردند مجلس شورای اسلامی تقاضا کند این لوایح به مجلس بازگردد تا امروز مجلس شورای اسلامی از مجمع تشخیص مصلحت تقاضایی مبنی بر بازگشت این لوایح نداشته و به احتمال قوی نظر نهایی مجمع در باره این لوایح، فروردین ماه ۱۴۰۰ اعلام خواهد شد.

دولت ابهامات مجمع در مورد FATF را مکتوب پاسخ می‌دهد

وی در مورد علت تأخیر در بررسی این دو لایحه، گفت: انباشتگی تحریم‌ها موجب تأخیر در بررسی این دو لایحه شد. ابهام اصلی ما این بود که آیا در زمانی که تحریم ها افزایش یافته باید این دو لایحه تصویب شود؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ابهام بعدی در مورد واژه «گام بعدی» بود. FATF از ایران خواسته است بعد از اجرای ۴۱ توصیه باید گام بعدی را بردارد و مشخص نیست گام بعدی چه چیزی است.

رضایی با بیان اینه ما از دولت سوال کردیم که گام بعدی چیست، افزود: دولت اعلام کرد که باید در این خصوص مذاکره کنیم. در جلسه ای که با  ظریف،   جنیدی و دژپسند داشتیم، مقرر شد سئوالات و ابهامات مجمع به دولت ارسال شود و دولت این سئوالات و ابهامات را مکتوب پاسخ داده و امضا کند و به مجمع ارسال کند چون دولت حرف های متناقضی می زند ما باید مستندات مکتوب از دولت داشته باشیم.

منتظر پاسخ دولت هستیم

وی افزود: یکی از وزرا گفت شما این لوایح را تصویب کنید تا ما به FATF بپیوندیم چون هر لحظه ممکن است تحریم‌ها برداشته شود و ما باید آماده باشیم. مجمع تشخیص اعلام کرد دولت تاریخ لغو تحریم ها را اعلام کند تا همان زمان این لوایح به تصویب برسد. تا امروز چنین تاریخی به مجمع ارسال نشده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مجمع تشخیص منتظر پاسخ‌های مستند و مکتوب دولت است، اظهار داشت: توقع داشتیم این پاسخ‌ها اسفندماه به مجمع ارسال شود اما با توجه به اینکه تا امروز این پاسخ‌ها ارسال نشده، احتمالا مجمع در مورد لوایح فروردین ماه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

رضایی در مورد تغییر نظر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون لوایح گفت: به نظر می‌رسد ۳-۲ نفر از اعضا نظرشان مثبت شده اما اکثریت اعضاء بر نظر قبلی خود هستند. موافقان این لایحه معتقدند که می‌توانیم حق تحفظ بگذاریم و بسیاری از موضوعات را قبول نکنیم اما مخالفان می‌گویند حق تحفظ قابل تحقق نیست.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون قرار گرفتن کره شمالی در لیست سیاه FATF علی رغم قبول همه شروط FATF، گفت: این سوال در مجمع از آقای ظریف پرسیده شد. او معتقد بود پروتکلی که کره شمالی با FATF بسته با پروتکلی که ایران بسته متفاوت است. مقرر شد این موضوع در پژوهشگاه مجمع مورد بررسی قرار گیرد.

احتمال تعویق بررسی لوایح FATF پس از انتخابات ۱۴۰۰

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص برخی شنیده‌ها مبنی بر اینکه مجمع تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری، FATF را بررسی نخواهد کرد، گفت: برخی اعضای مجمع معتقدند اگر این دو لایحه تصویب شود، در فرصت باقیمانده از دولت دوازدهم، مهلت اجرای آن وجود ندارد و دولت بعدی باید این لوایح را اجرا کند، بنابراین بهتر است در دولت بعد این لوایح تعیین تکلیف شود لذا باید تا شهریور ماه برای بررسی این لوایح صبر کنیم، این نظر چند نفر از اعضای مجمع است و نظر کل مجمع نیست.

رضایی افزود: سوال اصلی ما این است که دولت چه ضمانتی می دهد وقتی این لایحه تصویب شود، دو اهرم دیپلماسی از ایران گرفته شود ایران به عضویت FATF درمی آید. ما این سوال رابه صورت کتبی به دولت ارسال کردیم و خواستار جواب کتبی دولت شدیم. امیدواریم دولت صریح و واضح جواب دهد.

وی تصریح کرد: از ۴۱ توصیه ای که FATF داشته تعداد زیادی عملی شده اما FATF اعلام کرده که نحوه عمل این توصیه ها را قبول ندارد از این رو امکان دارد در صورت تصویب این دو لایحه نیز FATF، ایران را به عضویت در نیاورد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در صورت عدم پیوستن به FATF در روابط مالی با چین و روسیه دچار مشکل می شویم؟ اظهار داشت: چین و روسیه اعلام کردند که اگر ایران به FAFT نپیوندد در ارتباطات مالی با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. این موضوع را «همتی» و «ظریف» در مجمع تشخیص عنوان کردند اما مخالفان FATF معتقدند چنین مشکلی وجود ندارد.

واکنش«محسن رضایی» کاندیداتوری او در ۱۴۰۰

رضایی در پاسخ به سوالی دیگر پیرامون نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: به نظرم پاسخ به این سوال زود است.

وی در خصوص دغدغه های مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصویب این دو لایحه گفت: مجمع دو دغدغه مهم دارد. اول ابهام درخواست FATF مبنی بر اجرای «گام بعدی» است. سوال ما این است که آیا گام بعدی شامل فعالیت های موشکی و هسته ای ایران خواهد شد؟

 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دغدغه دیگر ما تحریم هاست. مخالفان این دو لایحه معتقدند در شرایط تحریم، پیوستن به FATF خطرناک است و مشکلات معیشتی مردم را افزایش خواهد داد.

رضایی تصریح کرد: فکر نمی کنم پیوستن به FATF به مباحثی پیرامون ایران و آمریکا تقلیل پیدا کرده باشد. ما نمی خواهیم این موضوع سیاسی شود. پس از آنکه مجمع به نتیجه نهایی برسد موافقان و مخالفان این لایحه در رسانه ملی نظرات خود را اعلام می‌کنند تا مردم در جریان امور قرار گیرند.

مشکلات جدی در مسیر تبدیل سیاست های نظام به قوانین وجود دارد

وی درپاسخ به سوال دیگر مهر، درباره اینکه دولت علت عدم اجرای سیاست های کلی نظام را عدم وجود قانون اعلام کرده است، گفت: در مدتی که مجمع تشکیل شده ۴۱ عنوان و حدود ۷۰۰ سیاست در تمام امورات کشور به تصویب رسیده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: این سیاست‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سیاست‌های کلی نظام به دولت‌ها ابلاغ شده است اما متأسفانه عملکرد دولت ها درزمینه سیاست‌های کلی نظام زیر ۴۰ درصد بوده و یکی از دلایل اصلی آن این است که این سیاست‌ها تبدیل به قانون نشده است

رضایی با بیان اینکه بسیاری از این سیاست‌ها در حال تبدیل شدن به قانون هستند، گفت: نمایندگان مجلس در حال تهیه طرحی در حوزه جمعیت هستند. اشکالات جدی در مسیر تبدیل شدن سیاست‌های کلی به قوانین وجود دارد.

امیدی به این دولت برای حل مشکل بورس نیست/ به مردم سیلی محکمی زدند

وی در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت بورس، اظهار داشت: ۹ موسسه که عمدتآً در بانک‌ها و شرکت‌ها فعال هستند، سهامی را که ارزان قیمت و آرام آرام خریده بودند یک مرتبه در بورس فروختند و ۷۰ هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردند و به مردم عادی سیلی محکمی زدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: تیمی تشکیل دادیم تا این موضوعات را بررسی کند. برای ما متخلفان بازار بورس کاملاً مشخص هستند. قوه قضائیه به دادستان دستور داده این موضوع را بررسی کند و در مجلس شورای اسلامی دکتر قاضی‌زاده پیگیر این موضوع هستند. اگر سرمایه های مردم در بورس تبدیل به تولید می‌شد، ارزش سهام کاهش نمی‌یافت.

رضایی افزود: مسئله بورس قابل حل است اما از این دولت کاری بر نمی آید و امیدی ندارم که این دولت بتواند بورس را به شاخص‌های گذشته بازگرداند.

دفاع ما از جمهوری آذربایجان شعاری نیست

وی همچنین در خصوص مسئله قره باغ، تأکید کرد: دفاع ما از جمهوری آذربایجان شعاری نیست. ما و آذربایجان یک ملت در دو کشور هستیم. به عملکرد وزارت خارجه در این زمینه انتقاد داریم که آذربایجان را در حد یک کشور همسایه می داند، ایران شهدای زیادی داده است تا پای سزارهای روس به آذربایجان باز نشود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه ایران در مسئله آذربایجان دخالت نمی کند، خاطرنشان کرد: کمیته آتش بس در  آذربایجان تشکیل شده که روسیه و ترکیه در آن عضو هستند اما  ایران در  آن حضور ندارد. شرکت های اسرائیلی در مرزهای ما به دنبال بازسازی قره‌باغ هستند اما شرکت های  ایرانی در آنجا حضور ندارند که این موضوع ناشی از کوتاهی وزارت امور خارجه است.

رضایی با بیان اینکه ما خواستار آذربایجان قدرتمند و مستقل هستیم،افزود: «شیمون پرز» سالها قبل اعلام کرده بود که تنها راه کنترل ایران، آذربایجان است. نباید اسرائیل به این خواسته خود دست یابد. باید روابط ایران و آذربایجان روز به روز تقویت شود.

وی در پایان بر لزوم تشکیل استقرار دولتی قوی، مسئولیت پذیر و کارآمد و پاسخگو در کشور تأکید کرد و گفت: باید تحولی در انتخابات ریاست جمهوری ایجاد شود. بسیاری از کاندیداهایی که امروز مطرح هستند می‌توانند در کابینه قرار بگیرند. اگر تصمیم بگیرم وارد عرصه انتخابات شوم از افرادی زیادی استفاده خواهم کرد.