رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی از امضای تفاهم نامه سنددار کردن حریم و بستر رودخانه‌های استان خبر داد.

به گزارش خسروشاه نیوز، داود بهبودی در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروز یازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان را در سال ۱۳۹۹ برگزار کردیم که در ابتدای جلسه طرح جامع شهرستان بناب مطرح شد و مورد تصویب قرار گرفت.

وی افزود: در ادامه ترازنامه انرژی استان که نشان دهنده وضعیت سبد مصرفی انرژی از حامل های مختلف اعم از برق، گاز، بنزین و نفت است، در بخش های مسکونی، کشاورزی، صنعت، حمل و نقل و خدمات مورد تحلیل و تفسیر قرار گرفت.

بهبودی همچنین از امضای تفاهم نامه سنددار کردن حریم و بستر رودخانه های استان خبر داد و گفت: این تفاهم نامه بین اداره کل ثبت اسناد، شرکت آب منطقه ای، استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی منعقد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: بر اساس این تفاهم نامه در طی برنامه زمان بندی شده چند سال آینده به تدریج تمام بسترها و حرائم رودخانه ها شناسایی و برای آنها سند ثبتی صادر می‌ شود.

وی اعلام کرد: این امر از تصرف های غیرقانونی بستر رودخانه ها و ساخت و ساز غیر مجاز و در نتیجه از خسارت های احتمالی هنگام بروز حوادثی مثل سیل جلوگیری و در واقع یک نقش پدافند غیرعامل ایفا خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران از توافق چهارجانبه این شرکت با اداره کل ثبت اسناد و املاک و نظارت عالیه استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای صدور سند بستر رودخانه ها طی یک برنامه سه ساله خبر داد.

یوسف غفارزاده با اشاره به اهمیت حریم و بستر رودخانه‌های موجود و لزوم جلوگیری از تصرفات به حریم و بستر آنها اظهار کرد: در این تفاهم نامه،  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان تأمین کننده منابع مالی ، شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی به عنوان تهیه کننده اطلاعات و نقشه های مورد نیاز،  اداره کل ثبت اسناد و املاک استان به عنوان صادر کننده سند و استانداری به عنوان ناظر بر حسن انجام کار تعیین شده است.

وی همچنین گفت: بر اساس این تفاهم نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال اول ۳۰۰۰ میلیون ریال برای شمیمی نمودن و تهیه اطلاعات و نقشه های مورد نیاز جهت صدور سند حدود ۲۰۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان اختصاص خواهد داد و در صورت ارائه اسناد مستند توسط آب منطقه‌ای در سالهای دوم و سوم متناسب با هزینه انجام کار،  نسبت به تامین سایر اعتبارات مورد نیاز در تفاهم‌نامه اقدام خواهد شد .

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در این تفاهمنامه این شرکت همچنین مکلف شده است تا با استفاده از نقشه های مطالعه شده مصوب سازمان نقشه برداری یا سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و عقد قرارداد با مشاورین ذیصلاح ، نسبت به مطالعه نقاط شمیمی رودخانه ها و ارسال نتایج آن به اداره کل ثبت اسناد و املاک برای اخذ سند اقدام نماید .

غفارزاده  در پایان گفت: بر اساس این تفاهم نامه اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان شرقی نیز پس از دریافت اطلاعات و نقشه های مربوطه نسبت به تثبیت عرضه اقدام و نتیجه را به این شرکت و واحدهای شهرستانی اداره ثبت اعلام نموده، در نهایت سند مربوطه صادر می گردد.