رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: هنوز موردی از کرونای انگلیسی در استان مشاهده نشده ولی شیوع کرونای انگلیسی در قزوین و زنجان، خطری برای شیوع این ویروس در آذربایجان شرقی است.

به گزارش خسروشاه نیوز، محمدحسین صومی در یک گفت و گوی خبری افزود: با این وجود شیوع ویروس کرونای جهش یافته از نوع انگلیسی در قزوین و زنجان،خطری برای شیوع این ویروس در  آذربایجان شرقی است.

وی اظهار کرد: هر لحظه این امکان وجود دارد که مسافرت‌ها و رفت و آمدها، زمینه شیوع این ویروس را در آذربایجان شرقی هم فراهم کند، از این رو باید استان را آلوده در نظر بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه باید از هر نوع رفتاری که منجر به انتشار ویروس انگلیسی شود، خودداری کرد، گفت: مرزهای هوایی و زمینی آذربایجان شرقی به شدت تحت کنترل بوده و هر مسافری از مبدا کشورهای پرخطر آزمایش شده و پس از اطمینان از منفی بودن نتیجه آزمایشش، اجازه‌ رفت و آمد پیدا می‌کنند.

صومی با بیان اینکه سرعت انتشار ویروس کرونای انگلیسی بالاتر و عوارض آن بیشتر از سایر گونه‌ها است، ادامه داد: با توجه به اینکه این نوع از ویروس حداقل یک و نیم برابر از سایر ویروس‌ها بیشتر انتشار پیدا می‌کند، باید فاصله گذاری بیشتر باشد و استفاده از ماسک به درستی انجام شود.

صومی با بیان اینکه حدود یک ماه است که در وضعیت پایدار کرونایی در آذربایجان شرقی قرار داریم، تعداد بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌های استان را ۴۳۳ نفر عنوان کرد.

وی افزود: ۱۶۳ نفر از بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده و ۵۸ نفر تحت تهویه‌ی مکانیکی قرار دارند.

وی، میانگین روزانه فوتی‌های ناشی از کرونا در آذربایجان شرقی را سه نفر عنوان کرد و گفت: هنوز افزایش محسوسی در تعداد بستری‌ها نداریم، اما در برخی موارد شاهد افزایش پنج تا ۱۰ درصدی در موارد سرپایی هستیم.

صومی یادآوری کرد: تفاوت محسوسی نیز در موارد شناسایی شده روزانه دیده نمی شود و روزانه به طور متوسط ۲۰۰ نفر و در هفته حدود یکهزا و ۲۰۰ مورد کرونا مثبت شناسایی می‌شود.