رئیس جمهور گفت: به هیچ وجه نباید اجازه دهیم شرایط خاص کرونایی مانع از مشارکت حداکثری در انتخابات سال آینده شود.

به گزارش خسروشاه نیوز، حجت الاسلام حسن روحانی پس از گزارش کمیته بهداشتی و درمانی ستاد ملی مقابله با کرونااز روند واکسیناسیون در کشور تاکید کرد که با ورود محموله‌های جدید واکسن، تلاش شود روند واکسینه کردن حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کادر بهداشت و درمان و همچنین افراد سالمند آسیب پذیر یا دارای بیماری زمینه‌ای، تا پایان امسال تکمیل شود.

کمیته بهداشتی و درمانی ستاد ملی کرونا در گزارش روز پنجشنبه خود عنوان کرد که فاز یک واکسیناسیون طبق سند ملی تدوین شده، شامل واکسینه کردن حدود ۶۴۰ هزار کادر بهداشت و درمان و حدود ۷۰۰ هزار نفر افراد سالمند آسیب پذیر یا دارای بیماری زمینه‌ای است.

در این گزارش عنوان شد که حدود ۴۵۰۰ مرکز درمانی و حدود ۶۰۰ بیمارستان که از قبل جانمایی شده‌اند، آماده انجام واکسیناسیون توسط افراد ماهر و دوره‌دیده زیر نظر تیم پزشکی هستند و واکسیناسیونی که برای گروه‌های پرخطر انجام می‌شود کاملاً رایگان است.

کمیته بهداشتی و درمانی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین گزارشی را از روند تحویل محموله‌های بعدی واکسن کرونا و رایزنی‌هایی که با همکاری و مساعدت وزارت خارجه، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذیربط انجام گرفته، ارائه کرد.

روحانی در همین ارتباط تاکید کرد: تمامی مراحل عملیات واکسیناسیون در کشور باید دقیقاً در چارچوب سند ملی تدوین شده، انجام گیرد و روند آن نیز دقیق و شفاف به مردم گزارش داده شود به گونه‌ای که هیچ ابهامی در این خصوص بی پاسخ نماند.

رئیس جمهور اظهار داشت: ضروری است به طور روشن از طریق رسانه‌های همگانی و ظرفیت‌های رسانه‌ای کشور، جزئیات سند ملی واکسیناسیون تشریح و برای افکار عمومی تبیین شود.

روحانی افزود: همچنین ضروری است به تمامی دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شود که روند اطلاع رسانی در خصوص واکسن و تمامی موضوعات مرتبط با آن، باید از یک مسیر و صدای واحد و از طریق سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا انجام گیرد.

رئیس جمهور به کمیته تبلیغات ستاد ملی مأموریت داد که در ارتباط با روند اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و شفافیت در خصوص واکسیناسیون، دستورالعملی را برای رسانه‌های کشور، رسانه ملی و فضای مجازی تهیه و ابلاغ کند.

روحانی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سلامت که طی سال گذشته ایثارگرانه جان خود را در راه سلامت مردم فدا کردند، از روند واکسیناسیون کادر سلامت و تأمین امنیت جان آنان ابراز خرسندی کرد و گفت که قطعاً ملت شریف از این موضوع خوشحال و خرسند خواهند بود.

در ادامه این جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گزارش مقدماتی خود را از روند برگزاری موفقیت‌آمیز مراسم گرامیداشت ۲۲ بهمن و رعایت دستورالعمل‌ها ارائه و خاطرنشان کرد که طبق مشاهدات و گزارش‌های اولیه، با همکاری تمامی دستگاه‌ها و مردم شریف ایران پروتکل‌های بهداشتی در این مراسم با شکوه، رعایت شده است.

رئیس جمهور نیز ضمن سپاسگزاری از ملت انقلابی و شریف ایران، از هماهنگی و همکاری تمامی دستگاه‌های مجری، نظارتی و انتظامی این مراسم، تقدیر و تشکر کرد.

تداوم ابراز نگرانی‌ها از شیب ملایم افزایش شمار شهرهای زرد به دلیل عدم رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی و هشدار نسبت به بروز موج چهارم بیماری، ارائه گزارش نهایی قرارگاه عملیاتی در خصوص پروتکل‌های کسب و کارهای فعال در ایام عید و در عین حال مسافرت‌ها و همچنین بررسی پروتکل‌های تدوین شده برای مسافرانی که وارد کشور می‌شوند، از جمله موضوعات مطرح در این جلسه رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا بود.

در همین ارتباط مقرر شد که پروتکل‌های کسب و کارهای فعال در ایام عید و همچنین پروتکل‌های مرتبط با ورود مسافران به کشور که بر اساس توافق دستگاه‌های ذیربط از جمله قرارگاه و وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین شده، برای تصویب به ستاد ملی مقابله باکرونا ارائه شوند.

روحانی با اشاره به اینکه با طراحی، تدوین، اجرا و نظارت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی در یکسال گذشته توانستیم بسیاری از مناسبت‌ها و رویدادهای ملی، مذهبی و حتی آموزشی نظیر کنکور را با موفقیت برگزار کنیم و قطعاً با بهره‌گیری از تجارب به دست آمده و در عین حال بررسی و مطالعه تجربه‌های بین‌المللی می‌توانیم انتخاباتی پرشکوه و با مشارکت بالای مردم همراه با تأمین سلامت جامعه در سال ۱۴۰۰ برگزار کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: به هیچ وجه نباید اجازه دهیم شرایط خاص کرونایی مانع از مشارکت حداکثری در انتخابات سال آینده شود. بنابراین وزیر کشور به عنوان مسئول اجرایی برگزاری انتخابات و مسئول قرارگاه مقابله با کرونا، باید با هماهنگی سایر کمیته‌ها، دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از همه امکانات الکترونیک، همه مراحل انتخابات ۱۴۰۰ را به گونه‌ای طراحی و اجرا کند که همزمان با مشارکت پرشور و بالای مردم در انتخابات، سلامت جامعه نیز تضمین شود.