استاندار آذربایجان شرقی گفت: با وجود روند امیدوارکننده مدیریت بیماری کرونا در کشور و استان، وضعیت همچنان شکننده است و با کمترین بی‌احتیاطی و عادی‌انگاری، احتمال بازگشت به دوران اوج بیماری وجود دارد.

به گزارش خسروشاه نیوز، دکتر محمدرضا پورمحمدی در سی‌ویکمین جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا، با اشاره به روند مدیریت بیماری کرونا در کشور و استان، گفت: کاهش چشمگیر آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا، خوشحال‌کننده است و نشان می‌دهد که روند بیماری به سمت مدیریت و بهبود پیش می رود.

وی افزود: مطمئناً با ادامه این روند و با در نظر گرفتن نگرانی‌ها، می‌توانیم فضای بیماری را کنترل کنیم.

پورمحمدی با تأکید بر استمرار جدی رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی، گفت: در مقطع فعلی آن‌چه بیش از تشکیل اجتماعات موجب نگرانی است، عادی‌انگاری وضعیت است.

وی اضافه کرد: باید بدانیم که مسأله کرونا هنوز حل نشده و در یک حالت شکننده قرار داریم که در صورت کمترین بی‌احتیاطی و عادی‌انگاری، احتمال بازگشت به دوران اوج بیماری وجود دارد.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به مصوبه ستاد ملی کرونا درخصوص بازگشایی مدارس اشاره کرد و گفت: براساس این مصوبه، هیچ اجبار و الزامی به حضور دانش‌آموزان در مدارس دولتی و خصوصی وجود ندارد و تنها در پایه‌های اول و دوم ابتدایی، مدیران مدارس با هماهنگی اولیا، می‌توانند امکان حضور دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به آموزش حضوری در مدرسه هستند را فراهم کنند.

وی همچنین با اشاره به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا درخصوص آئین‌های ایام فاطمیه و دهه فجر، گفت: هرگونه سخنرانی و مراسم در این ایام به شکل مجازی خواهد بود و در صورتی که برگزاری مراسم ضروری باشد باید با رعایت کامل شیوه‌نامه‌ها انجام شود.

پورمحمدی با اشاره به وضعیت قابل قبول رعایت شیوه‌نامه‌ها از سوی مردم، اصناف و کسبه و نیز کارکنان ادارات، گفت: انتظار از کسانی که مراسم و آئین‌های مذهبی برگزار می‌کنند بیشتر است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین از مجریان و دست‌اندرکاران طرح محله‌محور شهید حاج قاسم سلیمانی برای مقابله با شیوع کرونا قدردانی کرد و گفت: در هفته‌های اخیر، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها به صورت جدی پای کار آمده‌اند و نارسایی‌های احتمالی نیز با همکاری دستگاه‌های مسئول باید رفع شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در این جلسه با اشاره به بازرسی‌های انجام شده از صنوف مختلف در استان، گفت: برای ۴ هزار واحد صنفی در استان اخطار صادر و ۲۰۰ واحد متخلف نیز پلمب شده‌اند.

عباسعلی درستی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در وضعیت زرد کرونا قرار دارد، اظهار داشت: از مجموع ۲۱ شهرستان استان، ۱۲ شهرستان در وضعیت آبی و ۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

وی افزود: با اجرای محدودیت‌ها، تعداد بستری‌های کرونا در آذربایجان شرقی از حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر به ۴۶۰ نفر کاهش یافته است.

درستی گفت: با اجرای طرح شهید سلیمانی در استان، تیم های حمایتی با سه هزار و ۹۴۴ عضو تشکیل شده که برای ۲۲ هزار و ۵۲۲ خانواده بسته های حمایتی اعم از معیشتی و اقلام بهداشتی ارایه شده است.

وی ادامه داد: در بحث مراقبت، یک هزار و ۹۷۲ تیم با ۵ هزار و ۹۳۵ نفر عضوتشکیل یافته که تا کنون توسط تیم های رهگیری ۸ هزار ۵۵۷ تست سریع توسط این تیم ها انجام شده که از این تعداد ۲ هزار و ۱۱ نفر مثبت شناخته شده اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: کل رهگیری انجام شده حدود ۴۹ هزار نفر است که ۲۱ هزار نفر از این افراد توسط بسیج رهگیری شده است.

وی گفت: تعداد تیم های تشکیل شده برای مراقبت در منزل ۱۲۷  تیم با ۲۸۵ نفرعضو می باشد که توسط این تیم ها یک هزار و  ۱۹ تست سریع انجام گرفته  که ۸۴ نفر مورد مثبت شناسایی شده است.

درستی با اشاره به میزان تست هایی که با اجرای طرح شهید سلیمانی در استان انجام شده، اظهار داشت: تا ابتدای آذرماه ۱۴۳ هزار تست انجام شده که بیش از ۵۲ هزار تست مثب بوده است و از ابتدای آذرماه تا ۲۲ دی ماه جاری ۳۰ هزار تست انجام شده که حدود ۱۰ هزار تست مثبت بوده است.

وی ادامه داد:  در هفته گذشته ۴ هزار و ۸۱۵ تست پی سی آر و سه هزار و ۵۳۶ تست سریع انجام گرفته که از این تعداد ۱۸ درصد پی سی آرها مثبت بوده و ۱۲ درصد تست های سریع مثبت بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ۲ هزار و ۴۹۵ نفر در استان قرنطینه شده اند که از این تعداد ۶۰ درصد به طور کامل قرنطینه را رعایت کردند و ۴۹ هزار نفر افراد در تماس با بیماران مثبت رهگیری شده اند که به ازای هر فرد مثبت ۴.۸ نفر رهگیری شده است.

وی اظهار داشت: ۶۴ درصد افراد هدف بالای ۶۵ سال سن، ۴۰ درصد بیماران مزمن و ۹۹ درصد زنان باردارغربالگری شده اند.

معاون سپاه عاشورا و رئیس جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی هم در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی ارائه کردند.