رئیس‌جمهوری منتخب درباره گمانه‌زنی‌هایی که درباره تیم همکاران وی مطرح می‌شود، تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم دوستان خود را زحمت ندهند و اگر پیشنهاداتی دارند حتماً ما را مطلع کنند.

به گزارش خسروشاه نیوز، سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری منتخب، در گفت‌وگویی که از بخش خبری ۲۰:۳۰ پخش شد، درباره علت انتخاب مشهد به عنوان اولین مقصد سفر خود پس از انتخاب به عنوان رئیس‌جمهوری گفت: من زندگی‌ام را مرهون امام رضا (ع) می‌دانم و در دوران مسئولیت‌های مختلف همواره ارتباطم با امام هشتم را ارتباطی بسیار سازنده در همه شئون زندگی‌ام می‌دیدم و معتقد بودم که در این دوران قبل از هر اقدامی خدمت ایشان برسم، تشکر کنم و از ایشان برای خدمت مدد بخواهم.

او درباره تاثیر حضورش در مسئولیت تولیت آستان قدس در آشنایی با دغدغه‌های مردم اظهار کرد: من در دوران تحول آستان قدس توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم را مطرح کردم. این طرح با نگاه این که نیازمندان به درگاه امام رضا جهت رفع گرفتاری مراجعه می‌کنند و هر چه از این گرفتاری‌ها را بتوانیم حل کنیم، حتما مورد رضای حضرت امام رضا است. الان هم به نظر می‌رسد باید با درد مردم آشنا شد و در کنار مردم بود و بنا دارم ارتباط با مردم را محدود نکنم. به نظرم می‌شود و باید به گونه‌ای نظرات دوستان حفاظتی و ارتباط با مردم را همزمان داشت.

رئیس‌جمهوری منتخب همچنین درباره نحوه تعامل تیم حفاظت وی با مردم و رسانه‌ها تاکید کرد: باید این گونه باشد و خواست من از دوستان حفاظت نیز همواره این بوده که ضمن انجام مسئولیت خود باید کاری کنند که ارتباط ما با مردم حفظ شود؛ چرا که من به این ارتباط نیاز دارم و این ارتباط را نه فقط برای خودم به عنوان یک مسئول بلکه برای بسیاری از مدیران ضروری می‌بینم. برای فهم مسایل مردم از کف بازار و خیابان لازم است ارتباط با مردم برای همه مسئولان برقرار باشد.

رئیسی در پاسخ به این پرسش که از روز انتخاب به عنوان رئیس‌جمهوری چه دغدغه‌هایی داشته است، گفت: بیش از همه چیز مسأله اشتغال، موضوع کرونا و مسکن ذهن من را مشغول کرده است. آن چه از همه مهم‌تر است و اگر آن حل نشود، این دغدغه‌ها برطرف نمی‌شود، نظام اداری سالم است. سازوکارهای نظام اداری سالم از دغدغه‌های جدی من است.

او در پاسخ به این پرسش که شاید خیلی‌ها از شما توقع معجزه دارند که خیلی از مشکلات اقتصادی و معیشتی طی چند ماه ابتدایی دولت حل شود، چه سخنی با مردم دارید، اظهار کرد: بعضی از اقدامات حتما زمان می‌برد و مردم آگاه هستند. آن چه مهم است این است که مردم بدانند من و همکارانم تلاش شبانه‌روزی خواهیم کرد تا مشکل اشتغال و مسکن را برطرف کنیم اما برخی اقدامات زمان‌بر است. امیدوارم این زمان، مردم را نامید نکند و بسیار زودتر از آن چه فکر می‌کنیم به نتیجه برسد. این تصور هم بیجا نیست؛ چرا که وقتی انسان انگیزه و برنامه داشته باشد و در کنار آن نیروی کارآمد جوان هم داشته باشد، انجام این کارها سخت نیست.

رئیس‌جمهوری منتخب در پاسخ به این پرسش که این روزها چقدر درخواست ملاقات از چهره‌های مختلف داشته‌اید، با بیان این که «مسئولین مختلف درخواست‌های دارند اما من تلاش می‌کنم ملاقات‌ها صرف تبریک نباشد» خاطرنشان کرد: ملاقات‌هایم را به نشست‌های کاری تبدیل کرده‌ام و اگر آقایان مسئولان نزد من می‌آیند یا من خدمت آنها می‌رسم، این جلسات را به نشست‌های کاری تبدیل کرده‌ام و اگر آقایان وزرا دیداری دارند، باید گزارشی از عملکرد و پیشنهاداتی بدهند که در مجموعه‌شان چه کارهایی باید انجام شود و مطرح کنند که قصد انجام چه کاری را داشته‌اند و موفق نشده‌اند و چرا موفق نشده‌اند. در مجموع برنامه‌ام این است که دیدار ها غالباً تشریفاتی نباشد؛ چراکه آقایان محبت دارند و تبریکات را گفته‌اند. به نظرم توقع مردم از ما این است که این نشست‌ها کاری باشد.

رئیسی همچنین درباره گمانه‌زنی‌هایی درباره تیم همکاران وی تاکید کرد: گمانه‌زنی‌هایی که در رسانه‌ها می‌شود دقیق نیست. من پیشنهاد می‌کنم که دوستان خود را زحمت ندهند و اگر پیشنهاداتی دارند حتماً ما را مطلع کنند و در سامانه‌ای که اعلام می‌شود مطرح کنند و ما به نظرات مردم احترام می‌گذاریم. به نظرم اگر به جای این گمانه‌زنی‌ها به پیشنهاد درستی بپردازند، اولویت دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است همه مدیران از رده بالا تا پایین تغییر کنند؟ گفت: ما بنا را گذاشته‌ایم که با همه عزیزانی که الان در جای‌جای دولت مشغول به کار هستند به شرط توجه‌داشتن به دغدغه‌های دولت، همکاری‌شان ادامه پیدا کند. شرط همکاری با دولت قبول داشتن من نیست بلکه کسی که کرامت مردم را حفظ، به دغدغه‌های مردم توجه و گره‌گشایی از کار مردم کند، در هر کجا که باشد، حتما می‌تواند همکار دولت باشد. من عمیقاً به شایسته‌سالاری اعتقاد دارم و این موضوع محور کار ما خواهد بود.

رئیس‌جمهوری منتخب با تاکید بر این که فرد در کدام جناح و گروه سیاسی است و چه سلیقه ای دارد، اصلا مورد توجه من نخواهد بود، گفت: کارآمدی، فسادستیزی، روحیه انقلابی و مردمی‌بودن از شاخص‌های مهم من برای کار کردن است و کسانی که این شرایط را داشته باشند حتما همکار من خواهند بود.

رئیسی افزود: بستگان و نزدیکان من الان هم که در دستگاه قضایی هستم به هیچ عنوان دخالتی در کار من نمی‌کنند و ارتباط با من از طریق اقوام و خویشان نیست بلکه از طریق سامانه‌هایی است که آدرس آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. من همچنین پیش از این نشست‌هایی با اقشار مختلف داشته‌ام و این نشست‌ها را حتما باید ادامه دهیم و در جریان دیدگاه‌ها مردم قرار بگیریم.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه زمانی کار سفارشی می‌کنید، خاطر نشان کرد: زمانی توصیه به حق است و تواصی به حق اشکالی ندارد اما اگر کسی بخواهد حقی را باطل و باطلی را حفظ کند و ظلمی بشود و بخواند دنبال رانت و رانت‌خواری و روابط ناسالم باشد، حتما باید جلویش گرفته شود و نه من بلکه همه دولت باید به هر رابطه ناسالمی حساس باشد. این روابط مردم را به وضعیتی رسانده که ناراضی هستند. بنابراین به هیچ عنوان اجازه ادامه پیدا کردن این موضوع را نمی‌دهیم.

رئیس جمهوری منتخب در پاسخ به این که در قوه قضاییه اعلام کرده بودید که خط قرمزی ندارید، آیا در دولت نیز این گونه است، تصریح کرد: در دولت هم همین طور است و در همه سطوح به همکارانم به صورت روشن و شفاف خواهم گفت که اینجا شرط همکاری کار است و کار است و کار.

رئیسی در پاسخ به پرسشی درباره روند تحولی در قوه در سال‌های آتی با تاکید بر این که سند تحول قوه سندی نیست که متکی به من باشد، اظهار کرد: ریل‌گذاری‌ای که انجام شده حتما توسط عزیزان بعد از بنده ادامه پیدا خواهد کرد. این سند نیز قابل ارتقا است.

وی در ادامه در پاسخ به این که بدون تعارف‌ترین جمله شما به مردم چیست، گفت: مردم عزیزمان بدانند که ما به لطف خداوند متعال اراده کردیم که مشکلاتی که مردم با آن درگیرند را حل کنیم، اما حتما باید به دولت کمک کنید و تحقق بهترین‌ها جزو برنامه‌های ما است. انشاءالله در جهت شکل گرفتن ایرانی فوق همه با هم دست به دست هم بدهند.

رئیس جمهوری منتخب در پاسخ به این که آیا رسانه‌ها اجازه دادند در دولت شما نقد منصفانه داشته باشند؟ تاکید کرد: اگر دولت نقد را نپذیرد، به خودش و نهایتا به مردم جفا کرده است؛ نقد و نقدپذیری جزو برنامه‌های دولت مردمی خواهد بود اما نقد باید منصفانه و همراه با اطلاع باشد.

رئیسی در این گفت‌وگو همچنین به بیان خاطره‌ای از یکی از دیدارهایش با سرلشکر قاسم سلیمانی پرداخت و گفت: یک مرتبه که ایشان مشرف شدند مراسم غبارروبی بود و من دوست داشتم ایشان هم در این مراسم حضور داشته باشند؛ من دیدم که حاج قاسم بیرون از ظریح مطهر ایستاده‌اند. ایشان مهمان بود و بنا بود در مراسم شرکت کند و نه در ظریح مطهر حاضر شود.

وی خاطر نشان کرد:حس من این بود که نقش او در دفاع از حرم اهل بیت در سوریه و منطقه داشته، بسیار برجسته بوده و او خادم برجسته حضرت امام رضا(ع)است. تصور من این است که آنجا که به یاد باران شهیدش افتاده بود و از حضرت طلب شهادت می‌کرد، دعای او مستجاب شد.