نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بانک‌ها کاسبی می‌کنند و رقیب تولید و پیمانکاران شده‌اند و یا کارفرمایی و پیمانکاری انجام می‌دهند، گفت: اجازه نمی‌دهیم بانک‌ها بنگاه‌داری کنند.

به گزارش خسروشاه نیوز، علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: برای جهش تولید ظرفیت‌های بزرگی در کشور وجود دارد، اما همتی برای جهش تولید وجود ندارد. ۹ پیشران در تولید انتخاب کرده ایم، شامل: صنایع دریایی، خودرو، معدن، فولاد، کشاورزی، توسعه روستایی وگردشگری.

وی ادامه داد: دولت می‌دانست که ۳۶۰ میلیون دلار برای کود و سم نیاز است اما ارز دولتی را برای واردات سم حذف کرد و با نرخ آزاد سم به کشور وارد کرد و نرخ‌ها افزایش یافت، مشکلات زیادی برای کشاورزان ایجاد شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه به دنبال این هستیم که حداقل ۱۰ مانع را از سر راه تولید برداریم اظهار داشت: اولین مانع قوانین و مقررات است، باید قوانین و مقررات زائد را از دست و پای تولید باز کنیم از سال ۸۵ تا سال ۹۹ را بررسی کردیم یکی از بزرگترین موانع بر سر راه تولید، سیاست‌های متلاطم دولت‌ها ناظر به تولید است. تولید کننده عملاً خود را در دریایی از قوانین سرگردان می بیند. لذا برای جهش تولید نیازمند ثبات در سیاست‌ها هستیم.

وی ادامه داد: بانک‌ها باید از مقابل تولید، کنار بیایند و در راستای تولید قرار بگیرند. مالیات طناب دار بر گردن تولیدکننده است، یاد گرفتیم که فقط از تولید کننده مالیات بگیریم. مالیات و بیمه بر علیه تولید کننده عمل می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: از طریق دولت الکترونیک کاری می‌کنیم که بروکراسی اداری به صفر برسد و کسانی رشوه بگیر هستند حذف شوند. تولیدکننده زحمت کشیده معدن کشف کرده و یا تولید را به راه انداخته است و رشوه خوار اعلام کند که من شریک هستم و امضای طلایی دارم.

وی تاکید کرد: امضاهای طلایی را حذف می‌کنیم و از طریق حکمران داده‌ها واسطه‌ها را حذف خواهیم کرد تا مجوزها به راحتی صادر شود.

زاکانی تاکید کرد: ظرف یک سال دولت الکترونیک را راه اندازی می‌کنم، امروز جزایر مختلف از اطلاعات در کشور وجود دارد این اطلاعات باید در راستای هم قرار گیرد تا مردم نجات پیدا کنند، با حذف مقررات غیر ضرور و مجوزها امکانی فراهم می‌کنیم تا جهش تولید تسهیل شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: معتقدیم که باید بانکی جامع از طریق بانک‌های دولتی شکل بگیرد تا به ۹ پیشران اقتصادی رانت مولد داده شود. از محل صندوق توسعه ملی باید به تولید وام داده شود. در حال حاضر بانک‌ها کاسبی می‌کنند و تبدیل به رقیب تولید شده اند و پیمان کاری می‌کنند.

وی اظهار داشت: بانک مرکزی قلک نیست که دولت دست در جیب بانک مرکزی کند و پول پرقدرت تولید کنند. حتماً انضباط مالی ایجاد خواهم کرد و از طریق بانک مرکزی، بانک‌های خصوصی و مؤسسات مالی را کنترل خواهیم کرد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: اجازه نخواهیم داد بانک‌ها بنگاه‌داری کنند. بانکی که در مقابل تولید است باید درش بسته شود.

وی با بیان اینکه ۱۱ بدهکاران بانکی داریم که ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارند گفت: از طریق تنظیم گری مالیاتی باید امکاناتی فراهم کرد که پول به تولید برود و خلق ثروت کند.

زاکانی در مورد برنامه اش برای اجرای دقیق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: ۳۷ سیاست ابلاغی داریم که فقط یک سیاست تبدیل به قانون شده است دولت بنده اجرا و احیای اصول قانون اساسی را پیگیری خواهد کرد، ۳۶ قانون جامع برای اجرای سیاست‌های ابلاغی تنظیم خواهد شد.

زاکانی با بیان اینکه یاد گرفته خام فروشی کرده و از آن ارتزاق کنیم افزود: تولید باید دو ویژگی رشد اقتصادی پایدار و اشتغال زا داشته باشد. ما ثروت و امکانات داریم اما به خوبی از آن استفاده نمی‌شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه نرخ بیکاری و اشتغال در دولتش چقدر می‌شود، گفت: دولت نرخ بیکاری را ۱۰ درصد اعلام کرده در حالی که ۱۳ درصد است من وعده می‌دهم ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل ظرف چهار سال از طریق احیای زمینه تولید ایجاد می‌کنم. همچنین در کنار ساخت سالی یک میلیون مسکن تکلیفی، جمعاً ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در پایان ۴ سال دولتم از محل فرار مالیاتی ساخته می‌شود.این یعنی علاوه بر خانه دار شدن مردم، شغل هم ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: الان ۲/۵ میلیون بیکار داریم که از این تعداد ۲۵۰ هزار نفر بیمه بیکاری می‌دهیم و مردم خون دل می‌خوردند علاوه بر آن زنان سرپرست خانوار و زنان خانه دار نیز بیمه می‌شوند.

زاکانی با بیان اینکه مردم را از مفسده‌ها نجات می‌دهیم، درباره چگونگی ایجاد اشتغال برای جوانان گفت: اساس کار من ایجاد اشتغال مولد با خلق ثروت است. به کار اولی‌ها آموزش داده و در نوبت پیدا کردن کار قرار می‌گیرند، اگر کار پیدا نشد ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به عنوان بیمه بیکاری می‌دهیم تا با عزت زندگی کنند.

وی درباره راهکارش برای کنترل نرخ تورم اظهار کرد: این دولت تورم و با ۱۹ درصد تحویل گرفت و الان با تورم میانگین ۴۰ درصد تحویل می‌دهد. علت تورم قیمت گذاری نرخ ارز، کاهش تولید و افزایش تقاضا و افزایش انتظارات تورمی است که برای کنترل آن چند کار کوتاه مدت و میان مدت انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: ظرف یک سال تورم و به ۲۰ درصد می‌رسانم چون اگر در سال اول تورم یک رقمی شود به رکود تورمی تبدیل و تولید نابود می‌شود؛ در کوتاه مدت کنترل تورم از طریق مدیریت درست نرخ بهره بانک‌ها و قیمت گذاری دقیق ارز متناسب با صادرات بوده و در میان مدت نیز سه کار ویژه انجام می‌شود، ایجاد درآمد پایدار برای دولت از طریق مالیات، کنترل نقدینگی و تنظیم ناترازی بانک‌ها.

زاکانی ادامه داد: با اصلاح ساختار بودجه و سیاست‌های پولی و بانکی و اصلاح سیاست‌های ارزی و همچین کنترل سفته بازی و بازار سیاه تورم کم کم سقوط می‌کند لذا وعده می‌دهم در پایان چهار سال تورم به صورت نرم جهانی یعنی قابل پیش بینی و حداکثر ۲.۴ خواهد شد.

وی درباره راهکارش جهت ایجاد ثبات در بازار مسکن، طلا و ارز گفت: برای ایجاد ثبات در بازار ارز اقداماتی در جهت مدیریت، تقاضا، امکان خرید و سرمایه گذاری بسته‌های ارزی و تعیین اولویت‌ها و قیمت گذاری ارزی و نظارت بر خروج ارز از کشور صورت می‌گیرد، درباره مسکن هم مسکن از سوداگری خارج کرده و مسکن از کالای واسطه‌ای خارج می‌شود.درباره سکه از طریق عایدی بر سرمایه همین کار را کرده و مملکت را با ثبات خواهیم کرد.