مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی گفت: طرح «الو کتاب» با هدف افزایش سرانه مطالعه و تسهیل دسترسی اعضا به منابع کتابخانه‌ای در این استان آغاز به کار کرد.

به گزارش خسروشاه نیوز، شهرام خدایی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به تداوم شیوع ویروس کرونا افزود: این طرح در مرحله نخست به صورت آزمایشی در ۲ کتابخانه مرکزی تبریز و کتابخانه شیخ سلار خسروشاه اجرا می‌شود.

وی اظهار داشت: در این طرح متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی کشور (سامان) به نشانی www.samanpl.ir، کتاب مورد نظر خود را جستجو و نسبت به ثبت آن اقدام کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی گفت: اعضا نیز می‌توانند با مراجعه به پرتال اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی به نشانی www.tabrizpl.ir  ضمن اطلاع از کتابخانه های هدف در این طرح، شماره تماس کتابخانه مدنظر خود را جستجو و به صورت تلفنی از ساعت ۹ تا ۱۳ درخواست امانت خود را از کتابخانه ثبت کنند.

خدایی، با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در بسته بندی و ارسال کتابها در این طرح،  ادامه داد: کتاب‌های درخواستی پس از تجمیع، به صورت بهداشتی بسته‌بندی شده و در روزهای یکشنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۹ به درب منازل اعضا ارسال می شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی گفت: اعضا همچنین می‌توانند به صورت تلفنی نسبت به تمدید یا برگشت کتاب‌های دریافتی خود اقدام کنند و کتاب‌های دریافتی از اعضا در کتابخانه به مدت یک هفته قرنطینه می شود و سپس به چرخه امانت باز می گردد.

خدایی، اظهار امیدواری کرد،  در صورت استقبال اعضا و علاقمندان به کتابخوانی، این طرح در سایر کتابخانه های آذربایجان شرقی نیز اجرا شود.

هم اکنون در ۱۱۵ کتابخانه نهادی و ۳۱ کتابخانه مشارکتی آذربایجان شرقی بیش از سه میلیون جلد کتاب وجود دارد.

  • نویسنده : سعید خسروشاهی