سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: براساس گزارش سید عباس عراقچی در جلسه این کمیسیون، همچنان بخش مهمی از تحریم‌ها باقی مانده است و این مسئله در مذاکرات پیگیری خواهد شد.

به گزارش خسروشاه نیوز، ابوالفضل عمویی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در راستای اجرای وظایف نظارتی خود، در دوره‌ای که مذاکرات انجام می‌شود، از هیئت مذاکره‌کننده دعوت می‌کند تا توضیحاتی را از روند مذاکرات به نمایندگان ارائه دهند.

وی بیان کرد: اخیراً چهارمین دور مذاکرات ایران با گروه ۱+۴ انجام شد و با اتمام آن، از عراقچی رئیس هیئت مذاکره کننده ایران دعوت کردیم که گزارشی از روند مذاکرات به نمایندگان ارائه کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عراقچی از نحوه پیگیری چارچوب‌های اصلی و سیاست‌های قطعی نظام جمهوری اسلامی در روند مذاکرات گزارشی را به نمایندگان ارائه کرد.

عمویی ادامه داد: لغو کلیه تحریم‌ها و انجام راستی‌آزمایی برای لغو تحریم‌ها جزو سیاست‌های اصلی و قطعی جمهوری اسلامی در روند مذاکرات است و بعد از آن جمهوری اسلامی ایران آماده خواهد بود که به تعهدات سابق خویش در اجرای برجام بازگردد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مطالبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه این بود که تمام اجزا و سیاست‌های قطعی نظام جمهوری اسلامی باید با دقت در مذاکرات پیگیری شود.

وی افزود: عراقچی در این جلسه درباره روند گفتگوها توضیحاتی را به نمایندگان ارائه داد. هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران با توجه به منطق و سیاست‌های قطعی نظام برای رفع تحریم‌ها توانسته است بخش زیادی از تحریم‌ها را به مرحله‌ای برساند که طرف آمریکایی و غربی تایید کند که لغو شود اما همچنان بخش مهمی از تحریم‌ها باقی مانده است و این مسئله در مذاکرات پیگیری خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مطالبه نمایندگان هم این بود که باید کلیه تحریم‌ها لغو شود، اظهار داشت: مطابق با گزارشی که ارائه شد، در موضوع تحریم‌های بخشی منطق جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده است و طرف آمریکایی اعلام کرده است که می‌تواند این تحریم‌ها را بردارد.

عمویی تصریح کرد: اما درباره برخی از اجزای تحریم‌های موضوعی مباحثی باقی مانده است و طرف آمریکایی معتقد است که این تحریم‌ها مربوط به موضوعات منطقه‌ای و حقوق بشری است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: راستی آزمایی لغو تحریم‌ها یکی از موضوعات در حال گفتگو است و خواسته جمهوری اسلامی ایران هم این است که تحریم‌ها به صورت اساسی و موثر لغو شود و صرفاً روی کاغذ نباشد و تاکید کردند که راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها دقیق باشد و عراقچی هم گفت که گفتگوها در این باره همچنان در جریان است.

وی گفت: از این جهت، در روند گفتگوها هنوز موضوعات جدی باقی مانده است و باید خواسته‌های اصلی جمهوری اسلامی را هیئت مذاکره کننده ما حتماً مد نظر داشته باشند.