رئیس‌جمهور با بیان اینکه توافق اصلی انجام شده است،گفت: البته مواردی هم وجود دارد که ما در حال بحث و گفتگو هستیم تا به توافق نهایی برسیم.

به گزارش زارش خسروشاه نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز(پنج شنبه) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های وزارت نفت، گفت: یکی از مسائل مهم برای ما تحرک و پیشرفت زیاد در صنعت پتروشیمی است، به گونه‌ای که پتروشیمی ما در این هشت سال تقریبا به دو برابر رسیده است.

وی بیان کرد: نکته مهمی که وزیر نفت به آن اشاره کرد، این بود که اگر ترامپ، تحریم و جنایت علیه ایران نبود و اگر گذاشته بودند دولت دوازدهم در ادامه مسیر دولت یازدهم حرکت کند، آنچه مردم شاهد هستند، دو برابر می شد و این مسئله بسیار مهمی است.

رئیس‌ جمهور تصریح کرد: در عین حال مهم است که ما از پا نیفتادیم، روحیه خود را از دست ندادیم و در جنگ اقتصادی توانستیم به پیروزی های بسیار زیادی برسیم.

روحانی گفت: بسیار حائز اهمیت است در شرایط تحریم و کرونا می توانیم افتتاح های بسیار مهمی را انجام دهیم.

وی متذکر شد: روز گذشته سالگرد انتخابات ۹۶ بود و مردم پای صندوق های رأی آمدند و دولت دوازدهم را انتخاب کردند. هیچ فردی نمی‌دانست در دولت دوازدهم چه بار سنگینی روی دوش دولت قرار می گیرد و کسی فکر نمی کرد که ما در این چهار سال وارد بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ ایران شویم و بیماری کرونا به وجود آید که در طول قرن بی سابقه بوده است.

رئیس‌جمهور افزود: بنابراین ما در سخت ترین شرایط یکسال گذشته و با هدایت های مقام معظم رهبری و همچنین حمایت، حضور و صبوری مردم توانستیم به موفقیت های زیادی دست یابیم و افتتاح هایی که ما در روزهای ۵ شنبه انجام می دهیم، یک تو دهنی به آمریکا است و به دنیا نشان داد که ملت ایران مانند یک سرو بلند مقاوم است و مسیر خود را ادامه می دهد.

روحانی گفت: تحریم نمی تواند مانع ما برای توسعه و پیشرفت باشد. در یک سال گذشته ما توانستیم ۱۷ پروژه پتروشیمی را افتتاح کنیم. این در حالی است که ما شرایط سخت کرونا و تحریم را داشتیم و توانستیم این پروژه های مهم را به نتیجه برسانیم.

وی اظهار داشت: دولت قادر بوده است که در یک سال طلایی جهش تولید در پتروشیمی را محقق کند. این کارِ بسیار بزرگ است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از سال ۹۲ یعنی ابتدای دولت یازدهم تا به امروز تقریباً ظرفیت پتروشیمی را به دو برابر رساندیم. به گونه ای که ظرفیت پتروشیمی از ۵۰ میلیون تن تا پایان امسال به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

روحانی با بیان اینکه دولت با این اقدام نشان داد که قادر است ظرفیت پتروشیمی را به دو برابر برساند، اظهار داشت: در هر سال حدود سه میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش شده است. این نشان می دهد که وزارت نفت، بخش خصوصی، شرکت ها، مهندسان و کارگران، کار بسیار مهمی را انجام داده اند.

وی اظهار داشت: امروز در کشور ما همه به این مسئله رسیده اند که ایران نیاز به توسعه دارد و روی این موضوع به اتفاق نظر رسیده اند. بنابراین ما باید تولید را رونق دهیم و همه یکپارچه هستند که اقتصاد کشور باید به حرکت درآید.

رئیس‌جمهور گفت: مقام معظم رهبری طی سال‌های اخیر و به صورت مرتب بحث حمایت از تولید را مورد تأکید قرار دادند و به این معناست که گفتمان اصلی در کشور ما رشد و توسعه است.

روحانی ادامه داد: اگر همه ما درباره این موضوع به اتفاق نظر برسیم، قطعاً کشور به رشد و توسعه دست خواهد یافت. البته اقلیتی هستند که ممکن است هنوز این موضوع را نپذیرفته باشند اما بدانند که ملت، این مسئله مهم را پذیرفته اند.

وی تصریح کرد: ملت ایران در طول این ۴۲ سال از تمام سیاسیون، احزاب و جناح ها جلوتر بوده اند. به این معنا که ملت بیشتر از همه، حتی گفتمانی را که باید انتخاب شود، می فهمند و تشخیص می دهند. مردم در نحوه تعامل و رابطه با کشورهای جهان فهم بیشتری دارند و درباره جذب سرمایه هم آنان به خوبی مسائل را متوجه می شوند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: رشد و توسعه بدون جذب سرمایه، شرکت های دانش بنیان و اراده دولت و همه ارکان نظام برای تعامل سازنده با دنیا امکانپذیر نیست. همه باید در کنار هم باشیم تا کشور در مسیر رشد و توسعه قرار گیرد.

روحانی گفت: وزارت نفت یکی از وزارتخانه های بسیار پیشتاز از ابتدای دولت در زمینه توسعه بوده است. ما امروز در بنزین، گازوئیل و گاز خودکفا و صادر کننده هستیم در حالی که قبل از دولت یازدهم، این محصولات را از خارج از کشور واردمی کردیم و در فصل سرما نمی‌توانستیم روی پای خودمان بایستیم.

وی با اشاره به اینکه اگر پتروشیمی نبود، شاید در این سه سال و نیم جنگ اقتصادی ما به زحمت می افتادیم، افزود: ۳۴ درصد صادرات غیرنفتی ما متعلق به بخش پتروشیمی است. به این معنا که پتروشیمی، فولاد و صادرات غیر نفتی جای نفت را گرفتند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: علت اینکه ترامپ، بولتن و پمپئو شکست خوردند و ما دنیا را به حیرت واداشتیم این بود که ملت ایران با همه توان به صحنه آمدند، از جنگ نترسیدند و با دشمنان مقابله کردند.

روحانی با اشاره به اینکه دشمنان موانع زیادی را برای صادرات نفت ما ایجاد کردند، گفت: ما سریعاً به جای صادرات نفت، صادرات غیرنفتی را جایگزین کردیم.

وی تصریح کرد: در هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم در مقایسه با دولت قبل، ۱۳۰ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی ما اضافه شده است. تقریبا ۵۹ درصد افزایش صادرات غیرنفتی در این سالها داشته ایم و افتخار ماست.

رئیس‌جمهور اظهارداشت: با صادرات غیرنفتی تلاش و حرکتی که بخش های مختلف داشته اند، امروز ما به مرحله ای رسیده ایم که هر پنجشنبه و با وجود تحریم و کرونا، افتتاح های بسیار عظیمی را انجام می دهیم.

روحانی گفت: ۲۹ هزار میلیارد تومان امروز فقط افتتاح کردیم و نشان می دهد که ما مسیر درستی را انتخاب کرده ایم.

وی ادامه داد: این اتفاقات باعث شد که طرف های مقابل به وین بیایند و اینکه امروز می بینید در وین با ما مذاکره می کنند و قبول دارند که تمام تحریم های اصلی را بردارند، به دلیل توانمندی های کشورمان است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در حال حاضر بحث هایی که در مذاکرات انجام می شود روی جزئیات و موارد بسیار ریز است و مسائل اصلی مانند رفع تحریم نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه و بانک ها را قبول کرده اند.

روحانی با بیان اینکه ما گام اصلی و بزرگ را برداشتیم و توافق اصلی انجام شده است، اظهارداشت: البته مواردی هم وجود دارد که ما در حال بحث و گفتگو هستیم تا به توافق نهایی برسیم اما کار را دولت انجام داده است.

وی یادآور شد: بنده تا چهار ماه پیش ذهنم مشغول بود که چگونه می خواهیم مشکل کرونا و تحریم را حل کنیم. ما دو بیل می خواستیم که با یک بیل به کمر کرونا بزنیم و یک بیل هم برای شکستن کمر تحریم ها لازم داشتیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما این دو بیل را پیدا کردیم و به کمر تحریم و کرونا زدیم، گفت: حتما کمر کرونا شکسته است و با واکسنی که وارد می شود و همچنین واکسن داخلی که ساخته می شود، ان شاءالله تا پایان دولت یک اطمینان نسبی در بحث کرونا به وجود خواهد آمد. البته باید تا پایان سال یا حتی بیشتر همه پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم. البته تا پایان دولت کمر کرونا را می شکنیم.

روحانی تأکید کرد: همچنین کمر تحریم را تا پایان دولت می شکنیم و امروز هم شکسته ایم. این افتخار برای ملت و صبوری آنان است و هر چه داریم از ملت ایران و هدایت های مقام معظم رهبری داریم و ان شاءالله خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما می کند.