معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به کاهش میزان بارندگی‌ها در سال زراعی جاری، گفت: به احتمال زیاد تابستان امسال با چالش کمبود آب و برق در استان مواجه خواهیم شد.

به گزارش خسروشاه نیوز، جواد رحمتی در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان آذربایجان شرقی، افزود: ضروری است دستگاه‌های ذیربط پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم برای مدیریت و اصلاح الگوی مصرف جهت عبور از اوج مصرف در تابستان را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۴۵ میلیارد تومان از سوی هیات دولت برای پروژه های آبرسانی استان تخصیص یافت، ادامه داد: این اعتبار برای اجرای خط انتقال آبرسانی از نهند به تبریز، پروژه حفر ۳۰ حلقه چاه در نهند و نیز افزایش ظرفیت ایستگاه پمپاژ شماره ۵ آبرسانی زرینه رود در نظر گرفته شده است.

رحمتی اظهار داشت: متاسفانه با وجود پیگیری های انجام شده این مبلغ تاکنون در اختیار سازمان برنامه و بودجه استان جهت تخصیص به پروژه های مذکور قرار نگرفته است.

وی گفت: نمی توان بیش از این منتظر بود و لازم است برای تجهیز و اجرای پروژه حفر چاه ها از منابعی مانند حقوق دولتی معادن استفاده کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی افزود: باید به صورت جدی پیگیر این موضوع بود و به شورای امنیت کشور نیز منعکس شود که از یک سال پیش از وقوع بحران پیگیر اعتبارات مورد نیاز بوده ایم.

وی از تمام شهروندان استان خواست در مدیریت مصرف آب و برق با دستگاه های مسئول همکاری کرده و شرکت های آب و فاضلاب، آب منطقه ای، توزیع برق استان و برق منطقه ای آذربایجان نیز نسبت به آگاه سازی و اعلام هشدارها در خصوص کمبود پیش رو از اکنون اقدام کنند.

رحمتی با اشاره به اینکه سال گذشته، همکاری خوبی از سوی صنایع و مردم صورت گرفت، افزود: گله مندی مردم از عدم اطلاع رسانی قبلی نسبت به خاموشی ها بود و امسال در صورت ضرورت، اعمال خاموشی باید با اطلاع رسانی قبلی انجام گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی با تاکید بر استفاده از ظرفیت رسانه ها برای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نسبت به وضعیت اضطراری بخش آب و برق در کشور، گفت: ادارات نیز باید از ظرفیت های رسانه ای و تبلیغاتی در این خصوص استفاده کنند.