استاندار آذربایجان شرقی عنوان کرد: به برکت و عنایات خداوند متعال و همدلی حاکم در جامعه، هیچ مشکل امنیتی در استان نداریم و از این پس نیز امیدواریم هیچ مشکل و حاشیه خاصی در استان نداشته باشیم.

به گزارش خسروشاه نیوز، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای اداری استان که تعدادی از اعضا در محل استانداری و مدیران دستگاه‌های اجرایی نیز به صورت ارتباط تصویری در آن شرکت کرده بودند، گفت: همدلی و وحدت حاکم بر استان، مرهون همکاری و تعامل بسیار خوب مدیران دولتی و قضایی، نمایندگان و به خصوص راهنمایی‌های ارزنده نماینده مقام معظم رهبری در استان است.

وی ادامه داد: به رغم مشکلاتی هم‌چون کرونا و تحریم‌های ظالمانه غرب بر علیه جمهوری اسلامی، برنامه‌های اقتصادی و فعالیت‌های عمرانی استان با قدرت بیشتر ادامه دارد.

وی با اشاره به راه اندازی مجمع مشورتی استان با حضور نماینده ولی فقیه در استان و تمامی مسئولان و نمایندگان سابق و فعلی استان، عنوان کرد: همه با هم با یکدیگر برای توسعه و پیشرفت استان، هم پیمان شده‌ایم و بدون دخالت دادن نگرش‌های سیاسی، در مسیر تحقق این مهم تلاش می‌کنیم.

پورمحمدی ابراز کرد: بر این باور هستیم که تقویت همدلی و همراهی همه جانبه در استان، باعث انجام کارهای بزرگ و رفع بسیاری از مشکلات استان می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در حال حاضر تمام شهرستان‌های استان در وضعیت زرد قرار دارند که امیدواریم با همراهی مردم به سمت وضعیت‌های سفید و سبز حرکت کنیم.

وی از مشارکت تمامی دستگاه‌های مسئول و همراهی مردم در اعمال محدودیت‌های هوشمند کرونایی، گفت: افزایش حساسیت مردم نسبت به بیماری کرونا، تلاش شبانه روزی کادر درمان و هم‌چنین همراهی سپاه و بسیج در اجرای طرح شهید سلیمانی از اصلی ترین عوامل دخیل در کاهش آمارها است و امیدواریم از این پس نیز شاهد عادی انگاری شرایط توسط مردم نباشیم.

استاندار آذربایجان شرقی هم‌چنین خواستار توجه بیشتر نمایندگان به بهره مندی بیشتر استان از بودجه ۱۴۰۰ شد و ادامه داد: تقویت سهم بودجه‌ای استان، نقش مهمی در پیشبرد پروژه‌های عمرانی و سایر اقدامات زیر ساختی و مورد نیاز استان خواهد داشت.

وی ادامه داد: تا آخرین روز و ساعت خدمت خود، برای رفع مشکلات استان و توسعه پایدار تلاش می‌کنیم و با حرکت در محور و مسیر اعتدال، برنامه‌های خود را پیش می‌بریم.

وی گفت: تمامی مدیران موظف هستند که با این رویکرد به انجام وظایف خود در سال پایانی دولت بپردازند و هر گونه قصور و کم کاری را تحمل نخواهیم کرد.

پورمحمدی از عملکرد دستگاه‌های نظارتی در بازداشت مدیران متخلف قدردانی کرد و گفت: برخوردهای این چنینی، حاکی از رویکرد نظام برای مبارزه با فساد است که در غیر این صورت، می‌بایست هیچ خبری از برخورد با متخلفان وجود نداشت.

وی هم‌چنین خواستار تسریع در تکمیل و بهره برداری از مگاپروژه‌های استان شد و ادامه داد: راه آهن بستان آباد_خاوران، اصلی ترین پروژه عمرانی استان است که به دلیل برخی مشکلات مربوط به نقدینگی، تا پایان تیرماه سال آتی به بهره برداری می‌رسد.

وی هم‌چنین با اشاره به سفر اخیر وزیر صمت به تبریز، گفت: در این سفر، مسئولیت همکاری با کشورهای همسایه به استان واگذار شده که خوشبختانه در روزهای اخیر نیز جلساتی تخصصی در این زمینه برگزار کرده‌ایم.

آمادگی آذربایجان شرقی برای راه اندازی قطب سوم خودرو در تبریز

استاندار آذربایجان شرقی هم‌چنین از آمادگی استان برای راه اندازی قطب سوم خودرو در تبریز خبر داد و گفت: وزیر محترم صمت نیز موافقت خود با این موضوع را در سفر اخیر به تبریز اعلام کردند.

وی هم‌چنین با اشاره به آمادگی استان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفت: برگزاری انتخاباتی سالم، شفاف و قانونی، اصلی ترین هدف ما است و از تمامی مردم و به خصوص اقشار مهم و تاثیرگذار انتظار داریم تا نهایت تلاش خود را برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات‌های آتی به کار گیرند.

تلاش برای افزایش رضایتمندی مردم از دستگاه‌های مسئول و ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی به مردم و رسانه‌ها از دیگر موضوعاتی بود که استاندار در این جلسه به آن‌ها اشاره کرد.

حمیدرضا قاسم زاده، معاون توسعه  مدیریت و منابع استانداری نیز در این جلسه به معرفی مدیران جدید منصوب شده در استان پرداخت و به برخی از موفقیت‌های ارزشمند ادارات کل و سازمان‌های اجرایی استان در سال اخیر هم‌چون رتبه نخست کشوری توسط اداره کل محیط زیست استان، رتبه نخست و برتر پژوهشی کشور توسط دانشگاه تبریز، رتبه نخست ملی اداره کل استاندارد، رتبه نخست کشوری توسط اداره کل نوسازی مدارس، رتبه دوم کشوری توسط اداره کل پست استان و کسب عنوان مدیرکل نمونه کشوری توسط اداره کل دامپزشکی استان اشاره کرد.

علیار راستگو، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه به آخرین وضعیت استان از منظر شاخص‌های امنیتی و سیاسی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر هیچ مشکل خاص امنیتی در استان نداریم.

وی افزود: آذربایجان شرقی به رغم موقعیت خاص جغرافیایی و همسایگی با چندین کشور همسایه و به خصوص مناقشه اخیر کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره باغ، از جمله استان‌های امن کشور محسوب می‌شود.

میانگین فوتی‌های ناشی از کرونا در آذربایجان شرقی تک رقمی شده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود از کاهش چشمگیر تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در استان خبر داد و گفت: تعداد بیماران بستری کرونایی در بیمارستان‌های استان از بیش از ۱۰۰۰ و ۵۰۰ نفر به کمتر از ۵۰۰ نفر رسیده و میانگین فوتی‌های ناشی از کرونا در استان نیز تک رقمی شده است.

راستگو گفت: هرگونه بی احتیاطی و بی توجهی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، وضعیت استان را بدتر می‌کند لذا از تمامی مردم انتظار داریم نهایت تلاش خود برای رعایت بهداشت فردی و اجتماعی را به کار گیرند.

یا باید آلودگی ناشی از مازوت را قبول کنیم یا تولید برق را کاهش دهیم

جواد رحمتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه در خصوص استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز، گفت: در رابطه با مصرف انرژی در بین دو راهی قرار داریم که یا باید آلودگی را تحمل کنیم و یا تولید برق را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: ما موافق این وضعیت نیستیم، ولی افزایش حدود ۱۸ درصدی مصرف گاز در کشور به لحاظ روندی که در گذشته داشتیم روند طبیعی نبود به همین خاطر سهمیه‌ای که وزارت نفت به وزارت نیرو داده بود، اولویت به نیروگاه‌هایی داده شد که سوخت دوگانه دارند تا سوخت غیرگاز را جایگزین کنند.

وی افزود: پیگیر سهمیه گاز برای نیروگاه تبریز بودیم، ولی محقق نشد و مجوز استفاده از مازوت دریافت کردیم که به دنبال پایداری جوی هوا و استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز با آلودگی هوا در تبریز مواجه شدیم.

رحمتی گفت: از گذشته مصوباتی برای بهینه سازی مصرف سوخت در تمام دستگاه‌های استان داشتیم که استفاده از انرژی تجدید پذیر در ادارات و نصب پنل‌های خورشیدی به عنوان یک تکلیف قانونی به دستگاه‌ها بخشنامه شد ولی متاسفانه اکثر ادارات یه این مساله نپرداختند.

وی اظهار کرد: با توجه به این‌که اگر نیروگاه تبریز خاموش می‌شد، با کاهش تولید برق مواجه می‌شدیم و سیستم گرمایش در اکثر خانه‌ها پکیج است، که با خاموشی برق، سیستم گرمایش نیز از کار می‌افتد، از این رو ناچار بودیم نیروگاه فعال بماند.

وی با بیان این‌که استان به لحاظ بحث‌های زیرساختی در تولید انرژی در وضعیت سربه سر قرار دارد، گفت: ۱۷۰۰ مگاوات قبل از دولت تدبیر و امید در استان تولید می‌شد که اکنون به ۲۲۰۰ مگاوات افزایش یافته که تقریبا برابر با مصرف استان است.

برق اکثر شهرک‌های صنعتی تامین نمی‌شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به این‌که به دلیل تصمیمات غلط در دولت گذشته، متاسفانه به جای صرف بودجه به توسعه زیرساخت‌ها باید یارانه پرداخت شود، افزود: در پست‌های برق استان با مشکل مواجه هستیم و برق اکثر شهرک‌های صنعتی تامین نمی شود.

وی در خصوص کاهش سهم بودجه‌ای عمرانی در کشور به دلیل افزایش هزینه‌های جاری نیز گفت: افزایش سهم هزینه‌های جاری به دنبال یکسری سیاست‌های دولت از سال ۸۴ تا ۹۲ در خصوص افزایش ۸۰ درصدی نیروهای انسانی در بدنه دولت بازمی‌گردد.

وی ادامه داد :صدمات افزایش بدنه دولت در گذشته را اکنون متوجه هستیم و هر دولتی که سرکار بیاید ابتدا باید به نسبت درآمدهایی که دارد حقوق پرسنل را پرداخت و در نهایت پول‌های باقیمانده را صرف هزینه‌های دیگر هم‌چون عمرانی و سایر خدمات انجام دهد.

رحمتی اظهار کرد: تصمیماتی هم‌چون فروش اموال دولت برای پرداخت یارانه مردم در راستای اهداف توسعه اقتصادی کشور نیست و همه دستگاه‌ها اموال اداری را برای تحقق تعهدی که مجلس به عهده دولت گذاشته به فروش می‌رسانند.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، تعدادی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و هم‌چنین مدیران دستگاه‌های اجرایی استان نیز به بیان دیدگاه‌ها و نکته نظرات خود در موضوعات مختلف پرداختند.

  • نویسنده : سعید خسروشاهی
  • منبع خبر : ایسنا