رئیس‌جمهور گفت: آنچه دیشب در آمریکا شاهد بودیم نشان داد دموکراسی غربی چقدر فشل است.

به گزارش خسروشاه نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های کلان ملی و کارخانه‌های نوآوری با اشاره به توضیحاتی درخصوص تولید واکسن تب برفکی و آنفولانزای فوق حاد پرندگان، اظهار کرد: ساخت این واکسن یک کار تحقیقاتی و مداوم است. این‌طور نیست که امروز یک چیزی ساخته شود و تا ۱۰ سال دیگر در خط تولید ادامه یابد. این یک تحقیق دائمی است.

روحانی با بیان اینکه سال‌های اخیر واکسن اهمیت بیشتری پیدا کرده است، گفت: مردم با واکسن و واکسیناسیون چه در زمینه مشکلات طیور و چه در زمینه مشکلاتی که اخیراً در حوزه کرونا با آن مواجه شدیم، بیشتر آشنا شده‌اند. همیشه برای ما تولید واکسن مهم بوده است و این اقدام یک کار پیشگیرانه و توانمندسازی موجودات و طیور است تا بتوانند در برابر بیماری‌ها بایستند.

وی پس از استماع گزارش شهردار مشهد درخصوص افتتاح کارخانه نوآوری در استان خراسان رضوی، گفت: این کار ارزشمندی است که در شهر مشهد اتفاق افتاده است. این خیلی مهم است که ما در هر استانی یک کارخانه نوآوری داشته باشیم که همه استارت آپ‌ها یک ملجائی داشته باشند و بتوانند به آنجا مراجعه کنند و در آنجا حضور داشته باشند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این کارخانه نوآوری خانه استارت‌آپ‌ها است، گفت: اگر محل کارخانه نوآوری مشهد تبدیل به یک مرکز نواوری نمی‌شد، به یک برج تبدیل می‌شد که معمولا چشم نواز هم نیست و به جای اینکه رفاه آفرین باشد، مشکل‌زاست.

روحانی پس از استماع گزارش استاندار فارس درخصوص افتتاح کارخانه نوآوری شیراز، گفت: شیراز از دیرباز بعنوان مرکز مهم الکترونیک کشور بود. امیدواریم در سایر استان‌ها نیز شاهد افتتاح مراکز نوآری باشیم. آنهایی که به فکر این هستند که فضای جامعه ما یک فضای مناسب باشد یکی از فضاهای دلگرم کننده، فضای دانش و فناوری است.

وی افزود: مرکز نوآوری می‌تواند مشوق و هدایت‌گر باشد. وقتی دانشجویان به این مرکز مراجعه می‌کنند می‌توانند برای آینده شان مفید باشد. آنچه که امروز در زمینه دانش بنیان برای دانشجویان فراهم شده، کار ارزشمندی است.

رئیس‌جمهور در سخنان پایان خود گفت: بسیار خوشحالیم که چهلمین پنجشنبه افتتاح‌های بزرگ به بخش شرکت‌های دانش بنیان در زمینه واکسن اختصاص پیدا کرد. امروز شاهد تولید دو نوع واکسن مهم بودیم و همچنین تولید واکسن‌های دیگری که به بهره برداری می‌رسند و برای ما بسیار حائز اهمیت هستند.

روحانی افزود: این واکسن‌ها هم از لحاظ امنیت غذایی و هم از لحاظ اقتصادی و هم از نظر ارزی که در این زمینه مصرف می‌شود، حائز اهمیت هستند. برای خرید این واکسن‌ها ۲۰۰ میلیون یورو در سال باید هزینه کنیم و این یک افتخار ایت که امروز روی پای خود ایستادیم. ما می‌توانیم به اندازه نیاز داخلی واکسن تولید کنیم و این امر می‌تواند توسعه پیدا کند و حتی نیازهای کشورهای منطقه را هم حل کند.

وی تاکید کرد: ساخت کارخانه‌های نوآوری، فضای کشور را تبدیل به یک فضای علمی می‌کند. این کارخانه ها و پارک های فناوری در واقع باعث می‌شود که سلسله حرکت دانشگاهی ما قطع نشود زیرا در سابق یک فردی درس می‌خواند و تا دکترا ادامه می‌داد و سپس قطع می‌شد اما امروز با این کارخانه‌های نوآوری تحصیل و تحقیقات ما ادامه پیدا می‌کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: با این کار ما به یک اقتصاد پربار و پاک می‌رسیم و حتی می‌تواند از لحاظ علم، فناوری و قدرت علمی کشور را بی‌نیاز کند. بعد از ایمان، که بالاترین قدرت فرهنگی ماست، شاید هیچ قدرتی بالاتر از قدرت علمی و فناوری نباشد. این قدرت در همه زمینه‌ها یعنی در زمینه دفاعی، اقتصادی، توانمندسازی و رفاه مردم می‌تواند نقش اساسی داشته باشد و حرف اول را در کشور ما بزند.

روحانی با اشاره به سالگرد درگذشت هاشمی رفسنجانی، اظهار کرد: شاید بدون استثنا، در طول ریاست جمهوری هرکجا افتتاح مهمی داشتم در دل از مرحوم هاشمی رفسنجانی یاد کردم. او یک چهره‌ای بود که برای آبادانی و سازندگی کشور زحمات بسیار زیادی کشید. یاد و خاطره و نام و کارهای بلند او را گرامی میداریم.

وی گفت: آن مرحوم هم در انقلاب، هم در دفاع مقدس و هم در سازندگی و هم در زمینه فرهنگ که نمونه آن دانشگاه آزاد بود، کارهای بسیار بزرگی را انجام داد. تقریبا روز درگذشت او با روز شهادت امیرکبیر همزمان است که او هم بزرگترین سردار سازندگی تاریخ ایران بود. امیرکبیر توانست علم و فناوری و تمدن نوین را پایه گذاری کند که البته نگذاشتند زنده بماند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: برای ما بسیار مهم است که از این الگوهایی که الگوی فداکاری، خدمت، صبر و تحمل و همت بلند بودند، یاد کنیم. وقتی این‌ افراد فراجناحی می‌شوند و زندگی‌شان با اعتدال و اخلاق توام می‌شود زیبایی خاصی پیدا می‌کند.

روحانی تصریح کرد: البته جناح و حزب سر جای خودش خوب است منتهی بصورت موقتی. این مساله وقتی دائمی می‌شود می‌تواند تاثیر ناسالم بگذارد. یک حزب خوب است که فعال باشد و در یک انتخابات پیروز شود اما وقتی در یک انتخابات پیروز شد دیگر از همه شایسته‌ها استفاده کند نه اینکه دیگر احزاب را کنار بگذارد.

وی اظهار کرد: وقتی این رقابت‌ها افراطی می‌شود چه وضعی پیش می‌آید. آنچه دیشب در آمریکا شاهد آن بودیم نشان داد دموکراسی غربی چقدر فشل و سست است و بنیان آن یک بنیان قوی نیست. ما دیدیم که در این کشورها علیرغم اینکه علم و صنعت پیشرفت کرده است، اما چقدر عوام گرایی چقدر زمینه دارد یعنی یک آدم پوپولیست آمد و چه بلاهایی در این ۴ سال بر سر کشور خودش آورد و آبرو و حیثیت کشورش را خدشه دار کرد.

رئیس‌جمهور گفت: این آدم روابط آمریکا را با کل دنیا دچار مشکل کرد و چه ضربه‌های بزرگی به منطقه ما زد، به فلسطین زد، به سوریه زد، به یمن زد. شما می‌بینید که یک آدم ناسالم وقتی می‌آید و قدرت را در دست می‌گیرد چه مشکلاتی را برای کشور خودش و برای دنیا بوجود می‌آورد.

روحانی گفت: امیدوارم این برای همه دنیا و برای حاکمان بعدی کاخ سفید درس عبرت باشد. حاکمان بعدی باید بیایند و جبران کنند و ملت آمریکا که ملت بزرگی است را به جایگاهی که باید باشد، برگردانند. و همچنین شرایط بین‌المللی را به قبل بازگردانند و به عقل و تعهد و قانون برگردند زیرا به نفع خودشان و جهان است. امیدواریم شر آدم هایی که در اداره کشور کم سواد و دنبال منافع خانوادگی و فردی خودشان هستند، از سر دنیا کم شود و ما شاهد شرایط بهتری در منطقه و جهان باشیم.

وی افزود: این نشان می‌دهد که چقدر اخلاق و اعتدال برای ما مهم است و چه مقدار به فکر مردم بودن برای ما مهم است. در اینجا می‌خواهم یاد کنم از شهید سلیمانی. من هیچ وقت ندیدم که او جناحی و حزبی فکر کند. همیشه به فکر مردم بود، به فکر مسلمانان و منطقه بود و خدمات بزرگی به کل منطقه کرد.

رئیس‌جمهور افزود: ممکن است ما در داخل یک جناح و حزبی رشد کنیم و حتی با تکیه بر جناح دیگر موفق شویم و قدرتی را بدست بیاوریم، اما در عین حال وظیفه ما این است که نسبت به تمام ملت‌مان خدمت کنیم.

  • نویسنده : سعید خسروشاهی