وزیر امور خارجه گفت: اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند به برجام برگردند باید کلیه تحریم‌ها را بردارند و همچنین باید فهرست تمامی تحریم‌ها را ارائه دهند.

به گزارش خسروشاه نیوز، محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با تشکر از مواضع دولت روسیه علیه خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز، گفت: ضرورت دارد که همکاری‌ها ادامه پیدا کند و آمریکا نیز بدون توقف به تعهدات خودش برگردد، کلیه تحریم‌ها را رفع کند.

ظریف گفت: ایران پس از راستی‌آزمایی، تعهدات خودش را انجام خواهد داد چراکه ما هیچ مشکلی برای انجام تعهداتمان نداریم.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به آنها نخواهند داد و این اقدامات وضعیت را برای آنها دشوارتر می‌کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به توافق ایران و روسیه در حوزه سلامت، گفت: امیدواریم با توافقی که بین دو کشور صورت گرفته است، تولید واکسن اسپوتنیک در ایران شروع شود و امکان خرید تعداد بیشتری واکسن از روسیه برای تأمین نیازهای ایران فراهم شود.

ظریف تصریح کرد: این مساله زمینه خوبی برای توافق‌های بیشتر بین ایران و روسیه است.

وزیر امور خارجه گفت: اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند به برجام برگردند باید کلیه تحریم‌ها را بردارند و همچنین باید فهرست تمامی تحریم‌ها را ارائه دهند.

وی افزود: بر اساس برجام این وظیفه آمریکاست که فهرست تحریم‌ها را ارائه دهد البته ما یک فهرست کامل ارائه داده‌ایم که بدانند درباره چه دارند بحث می‌کنند.

ظریف با تأکید بر اینکه طبق برجام وظیفه آمریکا این است که تحریم‌ها را اعلام کند و بردارد گفت: رفع کامل تحریم‌ها سیاست غیر قابل تغییر ایران است.

وزیر امور خارجه گفت: زمانی که آقای ترامپ روی کار آمد، ایران ۳۰۰ کیلو ارانیوم غنی سازی شده داشت و امروز بالای ۴ هزار کیلو دارد. زمانی که آقای ترامپ روی کار آمد ایران فقط از سانتریفیوژ IR۱ استفاده می‌کرد اما امروز زنجیره‌های IR۶ کار می‌کند. فراموش نکنند که قبل از اقدام تروریستی اخیر پنج هزار سانتریفیوژ IR۱ در نطنز غنی سازی می‌کرد، بعد از اقدام تروریستی پریشب اگر قرار باشد برگردیم حتماً به سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر برمی‌گردیم چه IR۱ و چه سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر.

وی تصریح کرد: این را آمریکا باید بعد از ۴۲ سال امتحان کردن مردم ایران فهمیده باشد که راه برخورد با ایران، تهدید و تحریم نیست.

ظریف گفت: اروپا باید بداند که در جایگاه برتر اخلاقی قرار ندارد و نمی‌تواند دنیا را موعظه کند. اروپایی که بیگانه ستیزی و اسلام ستیزی در آن شرایط وحشتناکی را برای مسلمان‌ها ایجاد کرده، این اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کنند و اروپایی ‌ها هرچه زودتر این را بفهمند، زودتر متوجه می‌شوند که «ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست عرض خود میبری و زحمت ما می‌داری.»

وزیر امور خارجه گفت: اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته با ناتوانی در اجرای تعهدات برجامی خود و با تسلیم در برابر فشارهای آمریکا نشان داده که کم‌ کم موضوعیت خود را در روابط بین‌الملل از دست می‌دهد.

ظریف افزود: اروپایی‌ها امروز هم به جای اینکه اقدام آمریکا برای تهدید تروریستی علیه امنیت غذایی و دارویی ۸۲ میلیون ایرانی را محکوم کند و به جای اینکه علیه اقدام درباره سایت غنی‌سازی تحت نظر آزانس اقدام کنند، با یک اظهار نظر نرم از کنار آن عبور کرده و همزمان علیه مقامات نظامی کشور ما اقدام کرد. اینها فقط باعث می‌شود اتحادیه اروپا به دنیا ثابت کند که جایگاهی در دنیا ندارد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اتحادیه اروپا در واقع دنباله رو نه تنها سیاست‌های آمریکاست بلکه دنباله‌رو تندروترین گروه‌های داخل آمریکا و رژیم صهیونیستی است و این برای اروپا بسیار جای شرمندگی دارد.

وزیر امور خارجه اقدام اتحادیه اروپا در تحریم تعدادی از مقامات ایرانی را اقدامی مخرب دانست و گفت: ما با این اقدام اروپا برخورد خواهیم کرد. دیروز قسمتی از تصمیمات جمهوری اسلامی در مورد این اقدام را اعلام کردیم و در حال بررسی احتمال اعمال تحریم علیه افراد اروپایی که در این اقدام غیرقانونی حضور داشتند، هستیم و این روند را ادامه خواهیم داد.