سرمربیان تراکتور و آلومینیوم یک رویارویی هیجان‌انگیز با تیم‌های سابق خود در جام حذفی خواهند داشت؛ دیداری که در اراک برگزار خواهد شد.

خسروشاه نیوز – سعید عبدی: قرعه‌کشی مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی ظهر امروز انجام شد و تیم‌های آلومینیوم اراک و تراکتور تبریز در حساس‌ترین بازی این مرحله به هم رسیدند. این یک تقابل بسیار حساس برای سرمربیان دو تیم خواهد بود؛ خطیبی و منصوریان در حالی باید تیم خود را در این دیدار به میدان بفرستند که در نیم فصل اول هدایت تیم رقیب را به عهده داشتند و با شرایطی متفاوت به همکاری خود پایان دادند.

ورود به تراکتور با قلب آبی

تراکتور لیگ نوزدهم را با ۵۰ امتیاز و رتبه چهارم به پایان رساند؛ این تیم موفق شد در پایان فصل، مقام قهرمانی جام حذفی را به خود اختصاص داده و سهمیه مستقیم لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند. بعد از این قهرمانی ساکت الهامی با محرومیتی نسبتا طولانی مدت روبرو شد و بعد از جدایی او از جمع تراکتوری‌ها، علیرضا منصوریان هدایت سرخ پوشان فوتبال آذربایجان را به عهده گرفت. حضور منصوریان در تراکتور حواشی مختلفی به همراه داشت که اولین حاشیه مربوط به قلب‌های آبی او در اینستاگرامش می‌شد که این مربی خیلی زود آنها را پاک کرده و با چند مصاحبه و ابراز علاقه به هواداران تراکتور و صحبت از تلاش‌اش برای یادگیری زبان ترکی دل تی‌تی‌ها را تا حدودی به دست آورد.

محرومیت منصوریان از صبر تراکتوری‌ها

تراکتور شروع خوبی با منصوریان نداشت و در سه بازی ابتدایی خود مقابل نساجی و نفت مسجد سلیمان که در حال حاضر جزو تیم‌های قعرنشین جدول هستند، به نتیجه‌ای بهتر از تساوی دست نیافت و از سپاهان در تبریز شکست خورد. این تیم اولین برد خود با سرمربی جدیدش را در هفته چهارم مقابل مس رفسنجان کسب کرد. یک هفته بعد در تبریز، تراکتور مقابل فولاد به نتیجه تساوی دست یافت و این آخرین بازی منصوریان روی نیمکت تیم تبریزی بود.

هیات مدیره باشگاه تراکتور در اقدامی عجیب بعد از ۵ هفته سرمربی خود را برکنار کرده و دلیل آن را عدم تحقق اهداف تعیین شده در هنگام عقد قرارداد دانست. منصوریان که در هنگام اعلام این خبر در تهران حضور داشت، در واکنش  به تصمیم باشگاه تراکتور، مصاحبه آتشینی را روی آنتن زنده شبکه سه در برنامه فوتبال برتر انجام داد. او بعد از چند ماه دوری از دنیای فوتبال جانشین رسول خطیبی در آلومینیوم اراک شد؛ خطیبی که اراک را به مقصد تبریز و هدایت تراکتور ترک کرده بود!

شگفتی‌سازی بعد از تلنگر

رسول خطیبی بعد از اینکه به همکاری خود در میانه‌های لیگ نوزدهم با ماشین‌سازی خاتمه داد، هدایت تیم آلومینیوم اراک را در کوران رقابت‌های لیگ یک به عهده گرفت. او توانست نماینده اراک را از یک تیم میانه جدولی به تیمی مدعی تبدیل کرده و در پایان مسابقات نیز با تیمش جشن صعود به لیگ برتر را به پا کند. آلومینیوم با خطیبی شروع خوبی در لیگ برتر نداشت و دو شکست متوالی تلنگری جدی به این تیم بود. اراکی‌ها در ادامه اما یک روند رو به رشد قابل تحسین را در پیش گرفته و نیم فصل اول را با رتبه هفتم به پایان رساندند که رتبه‌ای بسیار خوب برای یک تیم تازه وارد محسوب می‌شد. آنها در نیم فصل بردهای بزرگی مقابل پرسپولیس و تراکتور کسب کردند تا نشان دهند خیلی زود توانسته‌اند خود را در لیگ برتر پیدا کنند.

وداع غیرمنتظره خطیبی با اراک

خطیبی و تیمش خود را آماده نیم فصل دوم می‌کردند اما یک اتفاق غیر منتظره آنها را از یکدیگر جدا کرد. سرمربی تبریزی آلومینیوم که پس از شکست دادن تراکتور در تبریز با بغض از دلتنگی‌اش برای این هواداران فوتبال آذربایجان صحبت کرده بود، طی تصمیمی ناگهانی از جمع آلومینیومی‌ها جدا شده و با حضور در تبریز هدایت تراکتور را به عهده گرفت. به دنبال این اتفاق، مسئولان آلومینیوم اراک مصاحبه‌هایی را علیه سرمربی سابق خود انجام دادند اما از آنجایی که خطیبی با لیگ برتری کردن آلومینیوم به یک آرزوی دیرینه در اراک تحقق بخشیده بود، هواداران این شهر، وداع محترمانه‌ای با او داشتند.

جابجایی بر اساس قانون پایستگی انرژی

به این ترتیب تراکتور و آلومینیوم اراک طی یک فرایند جالب، سرمربیان سابق یکدیگر را روی نیمکت شان نشاندند. منصوریان با حضور در اراک، بار دیگر به فوتبال بازگشت و خطیبی هم با قبول هدایت تراکتور، در مسیر تکمیل پروژه نیمه‌کاره‌اش در لیگ چهاردهم قرار گرفت. این فعل و انفعالات در حالی صورت گرفت که در نقل و انتقالات زمستانی نام چند بازیکن تراکتور و آلومینیوم برای جابجایی مطرح شد اما در نهایت این اتفاق رخ نداد تا در دور برگشت لیگ برتر، هیچ بازیکنی میان دو تیم معاوضه نشود. این تصمیم با توجه به حساسیت‌های موجود، تصمیمی منطقی به نظر می‌رسید.

فرصتی برای انتقام…

منصوریان با حضور در آلومینیوم این شانس را پیدا کرده که یک بار دیگر توانایی‌هایش را در مربیگیری نشان دهد و از فرصتی که اراکی‌ها در آلومینیوم به خطیبی دادند اما تبریزی‌ها به او در تراکتور ندادند، نهایت استفاده را بکند. خطیبی هم که با شرایطی بدی در لیگ چهاردهم از تراکتور جدا شد، اینک شانس این را دارد که با حمایت هواداران فوتبال آذربایجان، تراکتور مورد علاقه خود را بسازد. به این ترتیب و با در نظر گرفتن تمامی اتفاقات اخیر، رویارویی آلومینیوم و تراکتور در اراک را باید حساس‌ترین بازی مرحله یک هشتم نهایی بدانیم؛ جایی که رسول خطیبی باید مقابل تیمی قرار بگیرد که آن را لیگ برتری کرد و رابطه بسیار خوبی هم با بازیکنان و هوادارانش دارد. در سمت مقابل نیز منصوریان که معتقد بود در تراکتور به او جفا شد و فرصت کافی در اختیارش قرار نگرفت، فرصتی طلایی دارد تا بتواند با شکست دادن مدافع عنوان قهرمانی، توانایی های خود را در تقابل مستقیم به رخ تراکتوری‌ها بکشد.

از آنجایی که تراکتور برای بازی‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به امارات سفر خواهد کرد، بازی این تیم با آلومینیوم با تاخیر برگزار می‌شود و با توجه به برنامه‌ریزی‌های سازمان لیگ به نظر می‌رسد که تقابل دو تیم در جام حذفی با فاصله‌ای اندک از دیدارشان در لیگ برتر که آن دیدار هم در اراک خواهد بود، برگزار شود. آلومینیوم که با هدایت خطیبی موفق به شکست دادن تراکتور در دور رفت شده بود، اینک دو بازی در اراک مقابل تراکتوری خواهد داشت که با خطیبی به دنبال شکست دادن این تیم است و این یک پارادوکس بسیار بزرگ خواهد بود.