رئیس‌جمهور گفت: شعار سال را نمی‌گذاریم در حد نام‌گذاری بماند و در عمل در سراسر ایران، آن را مجسم خواهیم کرد.

به گزارش خسروشاه نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز در مراسم افتتاح طرح‌های زیربنایی و اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان و مناطق آزاد قشم، کیش و ارس، اظهار داشت: امروز بیش از ۵,۸۰۰ میلیارد تومان طرح ویژه اقتصادی افتتاح خواهد شد که باعث شکوفایی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌شود و برای بیش از پنج هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

وی بیان کرد: امیدواریم که سال ۱۴۰۰، سال عبور از کرونا باشد و شرایط مناسب‌تری برای مردم به وجود آید.

روحانی گفت: بسیار خوشحالم که در سال جدید افتتاح‌های روزهای پنجشنبه را آغاز کردیم و تا آخرین فرصت این دولت به حول و قوه الهی این افتتاح‌ها را ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: این افتتاح‌ها علامت بسیار خوبی به عنوان تولید، نشاط ملی و شکست تحریم دشمنانمان است. ۵۸ برنامه در سال ۹۹ داشتیم و امروز پنجاه و نهمین افتتاح را داریم و امیدواریم تا پایان دولت بتوانیم این افتتاح‌ها را ادامه دهیم.

روحانی با اشاره به اینکه طرح‌های بسیار مهم و عظیمی را در بخش‌های پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و در حوزه آب، خاک و سد در این دولت افتتاح کردیم، ادامه داد: همچنین افتتاح طرح بسیار بزرگی در ماه‌های آینده پیش رو داریم و به صورت ویدئوکنفرانسی با مسئولان پروژه درباره آن صحبت کردیم. این طرح، طرح خط لوله گوره به جاسک است که هزار کیلومتر لوله گذاری است و بسیار برای ما اهمیت دارد.

از امسال صادرات نفت ایران از خلیج فارس و دریای عمان انجام می‌شود

رئیس‌جمهور گفت: در تاریخ ایران این اولین بار است که دولت این افتتاح عظیم را در سال ۱۴۰۰ انجام می‌دهد و از امسال به بعد صادرات نفت ایران از خلیج فارس و دریای عمان انجام خواهد شد.

وی افزود: کسانی که اهل سیاست، استراتژی و مسائل امنیت ملی هستند، می‌دانند که معنای این حرف چیست و تا چه حد این طرح مهم است و از آغاز دولت یکی از تأکیدات بنده به وزیر نفت این بود که چنین طرحی را به ثمر برسانیم.

روحانی متذکر شد: ما در تحریم گرفتار مسئله‌ای شدیم مبنی بر اینکه لوله‌های ۴۲ اینچی که برای این کار لازم بود و دارای ویژگی‌های خاصی است، مورد تحریم قرار گرفت و این لوله‌ها را به ما نمی‌دادند و دچار مشکل شدیم و در داخل توانستیم این لوله‌ها را تولید کنیم و این گره در سال ۹۹ باز و این طرح امسال افتتاح خواهد شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همچنین احیای دریاچه ارومیه که از طرح‌های بسیار مهم ما برای منطقه شمال غرب کشور است و طرح‌های مهم آبی و خاکی دیگری هم در دستور کار است که در مناطق مختلف کشور افتتاح خواهد شد.

وی بیان کرد: خوشحالیم که امروز در چند منطقه آزاد و یک منطقه ویژه شاهد افتتاح‌های بسیار خوبی بودیم. ارزش این پروژه‌ها بسیار زیاد است و اشتغالزایی می‌کند و تولید و اشتغالزایی برای ما بسیار حائز اهمیت است.

روحانی ادامه داد: این مسئله امسال برای ما اهمیت بیشتری دارد چرا که در ادامه جهش تولید، به دنبال پشتیبانی از تولید و رفع موانع آن هستیم که بسیار حائز اهمیت است و این راه را ادامه می‌دهیم و شعار سال را نمی‌گذاریم در حد نام‌گذاری بماند و در عمل در سراسر ایران، آن را مجسم خواهیم کرد و تا پایان عمر این دولت تلاش خود را انجام می‌دهیم و امیدواریم که دولت‌های بعدی نیز همین راه را ادامه دهند.

رئیس‌جمهور گفت: مناطق آزاد برای ما بسیار مهم است و در این دولت سرمایه گذاری بزرگی برای احیا و توسعه مناطق آزاد شد. همچنین ما در سفرهای استانی خود قول دادیم که اقداماتی برای منطقه آزاد انجام شود و بلافاصله کارهای خود را در این راستا انجام دادیم.

وی ادامه داد: این اقدامات در مجلس شورای اسلامی طولانی شد و بالاخره از مجلس عبور کرد و در شورای نگهبان هم دچار مشکلاتی است که امیدواریم این مسائل حل شود و مصوباتی که چندین سال است ما به دنبال آن هستیم، ان‌شاءالله ابلاغ و وعده‌ای که به مردم داده شده، در عمل محقق شود.

رئیس‌جمهور گفت: مناطق آزاد ما از این نظر اهمیت دارد که در وهله اول این مناطق همگی در بخش‌های مرزی کشور قرار دارد و به همین دلیل این مناطق پیوسته با همسایگان ما در ارتباط است و می‌تواند از لحاظ تجارت و تولید بسیار مهم باشد.

روحانی تاکید کرد: مناطق آزاد امتیازاتی دارد که در بخش‌هایی چون تولید، تجارت و سرمایه گذاری اهمیت زیادی دارد و این مناطق می‌تواند پشتوانه کشور و آن استان و مردم بومی باشد.

وی افزود: شما می‌بینید پیشرفتی که در کیش انجام می‌شود، مردم بومی این جزیره هم از این پیشرفت‌ها استفاده می‌کنند و در قشم هم این گونه است و مردم بومی جزیره قشم نیز از این پیشرفت‌ها استفاده می‌کنند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: از سوی دیگر زمانی که گردشگران به این مناطق وارد می‌شوند، سود و بهره این موضوع برای آن منطقه و کشور است. مناطق آزاد ما اولاً باید جاذبه تولید خود را حفظ کنند و در مرحله دوم باید قدرت صادرات داشته باشند.

روحانی یادآور شد: قبل از این دولت، برخی از مناطق آزاد ما متأسفانه مناطق آزاد وارد کننده بودند و اجناس را وارد می‌کردند و مالیات کمتری می‌دادند و مردم به این مناطق می‌رفتند و کالاهای خود را با قیمت کمتر خریداری می‌کردند که این خیلی ارزشمند نیست و مسئله ارزشمند در این راستا این است که ما از ویژگی‌های این مناطق استفاده و بتوانیم تولید و صادر کنیم.

وی ادامه داد: ما باید بتوانیم مواد اولیه مورد نیاز کشور را وارد کنیم و این مناطق باید انبارهای عظیم و پشتوانه تولید برای داخل کشور باشد. البته مسئله گردشگری نیز سر جای خودش بسیار مهم است و گردشگری، یکی از اهداف مهمی بود که این دولت از روز اول آن را دنبال می‌کرد و مردم ما می‌دانند که در این ۸ سال، گردشگر در ایران مخصوصاً گردشگران خارجی به دو برابر افزایش یافت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: البته این روند در پایان سال ۹۸ و سال ۹۹ متوقف شد و امسال هم بخش گردشگری ما قطعاً مشکل خواهد داشت تا ان شاءالله بتوانیم با تکثیر واکسن داخلی و خارجی به گونه‌ای با بیماری کرونا مقابله کنیم تا مردم بتوانند سفر و گردش خود را انجام دهند.

روحانی گفت: حتماً شرایط مناطق آزاد ما از اواسط امسال به بعد بهتر خواهد شد و در زمستان امسال و بهار سال آینده شرایط مناسبی خواهند داشت.