امام جمعه تبریز گفت: آنچه مسلم ایران مخالف هر گونه کشتار غیرنظامیان و زیرساخت هر کشوری است و خواهان توقف جنگ است.

به گزارش خسروشاه نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و‌ سیاسی جمعه تبریز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مصلای اعظم امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به نبرد تبلیغی و رسانه‌های غربی با ایران انقلابی در مذاکرات وین اظهار کرد: خبرهای رسیده حاکی از آن است طرف غربی پس از فضاسازی‌های زیاد یک پیش نویس اولیه توافق را آماده و تقدیم ایران کرده است.

وی افزود: در این پیش نویس اروپا و آمریکا از برخی زیاده‌خواهی‌های خودشان عقب‌نشینی کردند گرچه این تنزل از مواضع قبلی یک گام به جلو تلقی می‌شود و پیشرفت چشمگیری در مذاکرات محسوب می‌شود اما ابهام در راست‌آزمایی ایران از غرب بخصوص توقع اینکه ایران تعهد بدهد که اقدام به استفاده غیر صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای نکند این نوعی شیطنت و فرار رو به جلو است و این تحرکات برای باز نگه داشتن پرونده انرژی هسته‌ای غیرصلح آمیز است.

آل‌هاشم گفت: این تحرکات غربی‌ها حکایت از این دارد که اروپا با بازی گردانی پشت صحنه آمریکا درصدد است پرونده هسته‌ای ایران را نبندد تا در فرصت دیگری با بهانه‌سازی جدید ایران را به استفاده غیرمجاز از انرژی هسته‌ای متهم کند.

خطب جمعه تبریز تصریح کرد: غربی‌ها به ویژه آمریکا می‌خواهند با ابزار مکانیسم ماشه دوباره تحریم‌های را برگرداند.

وی خاطرنشان کرد: مواضع اتخاذ شده از سوی سخنگوی وزارت آمریکا و فضاها سازی‌های که در این چارچوب ( بازی مقصرنمایی) از سوی رسانه‌های غربی آغاز شده نشان می‌دهد کشورهای غربی به ویژه آمریکا قصد دارند به رویه غیرسازنده خودشان که موجب طولانی شدن مذاکرات است، برگردند.

امام جمعه تبریز با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین و سناریوهای مختلف آن و شیطنت ناتو و غرب به ویژه آمریکا در آغاز جنگ اظهار کرد: آنچه مسلم ایران مخالف هر گونه کشتار غیرنظامیان و زیرساخت هر کشوری است و خواهان توقف جنگ است.

آل‌هاشم در بخش دیگری از سخنان خود یکی از راهکارهای رسیدن به تقوا عدالت است و از مصادیق آن مبارزه با فساد است، گفت: قطع دست مفسدان شرط اقتصاد سالم است.

وی افزود: سرمایه‌گذار و جوینده کار باید احساس امنیت و اطمینان داشته باشند و اگر زیاده خواهان انحصار جو، در جامعه طرد نشوند سرمایه‌گذار و تولید کننده و اشتغال طلب احساس ناامنی می‌کنند.

خطیب جمعه تبریز همچنین حفظ منابع طبیعی را بهترین خدمت به بندگان دانست و افزود: از آموزه‌های دینی برای حفاظت از محیط زیست استفاده کنیم.

امام جمعه تبریز در خطبه نماز جمعه این هفته تبریز با بیان اینکه کسی که از فرصت عظمت ماه شعبان استفاده کند مشمول رحمت خدا می‌شود، گفت: شعبان ماه بسیار شریف و منتسب به پیامبر اکرم(ص) است و روزه داری در این ماه سفارش پیامبر(ص) است و بهترین ذکر در ماه شعبان طلب رحمت و استغفار است.

وی با تبریک ولادت با سعادت سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) اظهار داشت: نامگذاری ولادت سومین امام شیعیان به عنوان روز پاسدار رسالت و مسوولیت پاسداران انقلاب اسلامی را سنگین‌تر و بیشتر می‌کند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه باید حافظ راه و روش حسینی باشیم، ادامه داد: با تبعیت صادقانه از حسین زهرا (س) همه باید پاسدار قرآن، اسلام و انقلاب باشیم و با بصیرت، بیداری و استقامت در مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی و عمل به نسخه راه‌حل‌های که طبیب جامعه دینی ارائه می‌کند در مسیر آرمان‌های نظام اسلامی حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: سپاه و بسیج به عنوان حافظان و مدافعان انقلاب و نظام اسلامی به دلیل وظایفی که به آنها محول شده است، باید از بصیرت، قدرت تشخیص و توانمندی روحی و جسمی بالاتری برخوردار باشند.

آل‌هاشم ادامه داد: سپاه نقش خود را در حوادث مختلف به خوبی نشان داده و امروز به همین دلیل دشمنان از سپاه و نیروهای مسلح ما می ترسند و از دست سپاه عصبانی هستند.

خطیب جمعه تبریز همچنین با تبریک روز جانباز اظهار کرد: نباید جانبازان را فراموش کنیم و تجلیل از جانبازان فقط منحصر به روز جانباز نشود و در طول سال از رشادت های آنها تقدیر شود.