ولادیمیر پوتین رییس فدارسیون روسیه در نهایت همان طور که انتظار می رفت فرمان وورد نیروهای ارتش روسیه به مناطق شرقی اوکراین را صادر کرد.

به گزارش خسروشاه نیوز، پوتین در سخنانی در بامداد روز پنج شنبه (امروز) دستور عملیات ویژه نیروهای روسیه در منطقه ” دونباس” در شرق اوکراین را صادر کرد.

رییس فدراسیون روسیه در سخنان خود با غیرقابل قبول خواندن حضور ناتو در اوکراین، افزود روسیه قصد اشغال خاک اوکراین را ندارد و در صورت مداخله خارجی، نیروهای نظامی روسیه به سرعت واکنش نشان خواهند داد. او از اوکراینی ها هم خواست تا در برابر ورود نیروهای روسیه به شرق این کشور مقاومت نکنند.

پوتین ۳ روز پیش با صدور فرمانی استقلال دو استان شرقی” لوهانسک” و “دونتسک” از اوکراین را به رسمیت شناخت و در فرمانی که امضا کرد مجوز ورود نیروهای روسیه تحت عنوان “صلح بان” به دو استان جدا شده از اوکراین را صادر کرد. این اقدام روسیه منجر به اعتراضات شدید کشورهای غربی و تحریم هایی علیه روسیه شده است.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا دقایقی پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در مناطق شرقی اوکراین در سخنانی گفت اوضاع را به همراه تیم امنیت ملی خود از نزدیک زیر نظر دارد و به زودی با رهبران گروه ۷ کشور صنعتی دنیا درباره حمله نظامی روسیه به اوکراین رایزنی خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا افزود اقدام روسیه منجر به تلفات فاجعه‌بار و رنج انسانی خواهد شد و جهان باید مسکو را برای “مرگ و ویرانی” مسئول بداند.

همزمان گزارش ها از وقوع انفجار در شهرهای مختلف اوکراین در بامداد امروز از جمله در شهر “خارکف” و “کی میف” (پایتخت) حکایت دارد.