رئیس‌جمهور گفت: شرایط تورمی که در حوزه اقتصادی وجود دارد، نتیجه تصمیماتی است که در گذشته گرفته شده و اگر امروز استقراض از بانک مرکزی داشته باشیم، قطعاً در آینده و زندگی مردم مؤثر است.

به گزارش خسروشاه نیوز حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور امشب (یکشنبه) در گفتگوی تلویزیونی با مردم که در صدمین روز آغاز به کار دولت سیزدهم انجام شد، در پاسخ به این سوال که به عملکرد صد روزه‌ دولت چه نمره‌ای را می‌دهید، گفت: مردم عزیزمان باید نمره بدهند و مردم نیز داوری و قضاوتشان در این رابطه منصفانه و عادلانه است.

وی ادامه داد: مردم به خوبی از شرایطی که دولت تحویل گرفته شد، گذر زمان مطلع هستند، شرایط کرونایی کشور، شرایط مالی وضعیت خزانه، وضعیت کالاهای اساسی و از همه مهم‌تر امید و اعتماد مردم که آسیب دیده بود، مطلع هستند و این از وظایف دولت بود که امید و اعتماد را بازآفرینی کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از وظایف مهم دولت این بود مسئله جان مردم بود که تأمین واکسن را دنبال کردیم.

رئیسی افزود: من یادم نمی‌رود که روز تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری، در سخنان کوتاهی اعلام کردم که مسائل پیش‌روی دولت، اولویت کرونا و ضرورت واکسیناسیون عمومی است. به یاد دارید که در آن مقطع، روزانه ۷۰۰ خانواده ایرانی داغدار می‌شدند و بسیاری از عزیزان را دست دادیم؛ این از مسائلی بود که برای ما و مردم باعث سوال شده بود که چرا یک کار جدی‌تر از آنچه که انجام می‌شود، انجام نمی‌شود؟

وی گفت: به دلیل مشکلات ارزی و یا به دلیل شرایط تحریمی کشورها به ما واکسن تحویل نمی‌دادند و با توجه به پیگیری که برای تحویل ۳۰ میلیون دز انجام شده بود، شاید حدود ۵ میلیون تحویل داده شده بود، ما این را در اولویت دولت قرار دادیم؛ امروز خدا را شاکریم که هم آمار ابتلا و هم آمار فوت کاهش جدی پیدا کرده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید اول خدا را شاکر باشیم و بعد هم از مردم عزیز که خوب همراهی کردند و همچنین از کادر بهداشت و درمان نیز تشکر کنیم.

رئیسی تصریح کرد: امروز در صدمین روز دولت باید اعلام کنم که بیش از ۱۰۰ میلیون دز واکسن تزریق شده است و امروز بعضی از مردم دز سوم‌ را تزریق می‌کنند. صیانت از جان مردم، مسئله اولویت‌دار دولت است که گام برداشته شده و باید باز هم اقداماتی را انجام دهیم که از جان مردم صیانت شود.

وی گفت: توصیه من به مردم عزیز این است، حالا که شرایط فراهم شده است و ما مدارس و دانشگاه‌ها را بازگشایی کنیم، همچنین فضای کسب و کار آماده شده است (بیش از ۱۰۰ هزار شغل تعطیل شده بود)، لذا با این شرایط مراعات کنند، چون ممکن است که باز ما تصمیم دیگری را در پیش داشته باشیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: خوشحالم که فضای کسب و کار در کشور مجددا رونق می‌گیرد و الحمدالله انجام شده است.

رئیسی تصریح کرد: علی‌رغم اینکه در کشورهای اطراف ما مشکلاتی داریم، امروز وضعیت‌مان در کشور، در شرایطی است که بسیاری از شهرهای ما وضعیت خوبی دارند و فقط چند شهر وضعیت خاصی دارند که آن‌ها نیز مسیرشان دنبال می‌شود. ما از خودمان ممنون نیستیم، بلکه از مردم ممنونیم که در این رابطه با ما همکاری کردند.

وی ادامه داد: آن روز مردم دنبال واکسن می‌گشتند و امروز ما دنبال این هستیم که مردم بیایند و واکسن بزنند. به صورت سرزده به داروخانه نزدیک نهاد ریاست‌جمهوری رفتم، وقتی صف طویل مردم را برای تحویل دارو مشاهده کردم، از این صحنه متأثر شدم و در نشستی که با مسئولان ذی‌ربط داشتم، در آن جلسه تأکید شد تمام داروخانه‌های سطح شهر یعنی ۳۰۰ مرکز، برای توزیع دارو مجهز شود.

رئیس‌جمهور گفت: به کشورهای سازنده واکسن تماس داشتم و شخصاً این موضوع را پیگیری کردم. همچنین برای تأمین ارز این واکسن‌ها، آقای مخبر معاون اول ریاست‌جمهوری پیگیری کردند و وزارت خارجه یک ستادی در رابطه با تزریق واکسن و واردات واکسن ایجاد کردند تا مسئله اول دولت، واکسن و وارد کردن آن به کشور باشد.

رئیسی تصریح کرد: مسئله تأمین واکسن، مسئله اول دولت شد، متخصصان دست به کار شدند و واکسن داخلی را تولید کردند و از آن نیز حمایت شد؛ الآن نیز باید حمایت از تولید واکسن داخلی مورد تأکید قرار گیرد.

وی گفت: واکسیناسیون عمومی باعث شد یک گشایشی برای بازگشایی کسب و کارها و مدارس دانشگاه‌ها ایجاد شود و بنده به صداوسیما و نخبگان تأکید کردم که یک کار اقناعی را دنبال کنند و مردم قانع شوند تا واکسیناسیون را به طور کامل انجام دهند.

رئیس قوه مجریه کشور ادامه داد: الحمدالله الآن وضعیت فوتی‌های ما دو رقمی شده است، اما باز هم از دست دادن حتی یک نفر نیز دردناک است.

پرداخت ۱۰ هزار میلیارد تومانی هزینه‌های دولت قبل در دولت سیزدهم

رئیسی درباره برنامه دولت برای دسترسی آزادتر و آسان‌تر مردم به پزشک و اجرای طرح افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشجوهای پزشکی کشور گفت: این موضوع یعنی دسترسی آزاد و آسان مردم به پزشک به ویژه در مناطق محروم موضوع بسیار مهم است، در تهران ما پزشک داریم، اما آیا این امکان در شهرستان‌ها هم وجود دارد؟، پاسخ این است که خیر این شرایط برای مردم در شهرستان‌ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع کمبود پزشک مورد بحث قرار گرفت و قرار شد گروهی این بحث را مورد بررسی قرار بدهند، چند جلسه برگزار شده است و ما به جدیت رفع مشکل کمبود پزشک متخصص را دنبال می‌کنیم، به مردم نیز این قول را می‌دهیم که در اولین جلسه بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم خود را خواهیم گرفت، من خودم شخصاً وارد این موضوع شده و تصمیم خواهم گرفت.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش درباره برنامه دولت برای کنترل تورم و بهبود معیشت مردم، گفت: کنترل تورم و موضوع بهبود شرایط معیشتی مردم مسئله بسیار مهمی است و به نوعی بعد از بحث جان مردم و موضوع سلامت جامعه، بحث معیشت آن‌ها اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: دولت در شرایطی کار خود را شروع کرد که ذخایر کالاهای اساسی نگران کننده بود، اما من به مردم می‌گویم که امروز وضعیت کالاهای اساسی به میزان و ذخایر کشور از جمله گندم و دیگر کالاهای اساسی قابل قبول بوده و جای هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

رئیس‌جمهور، تأمین هزینه‌های جاری دولت را یکی دیگر از دغدغه‌های روزهای آغاز دولت سیزدهم دانست و گفت: روزهای پایانی مرداد که هنوز وزرای من از مجلس رأی اعتماد نگرفته بودند و با وزرای دولت سابق کار می‌کردم، پرداخت حقوق مردادماه در دولت مطرح بود، بود، دوستان ما در دولت سابق نسبت به تأمین حقوق کارکنان دولت نگرانی‌هایی داشتند که چگونه می‌شود بدون استقراض از بانک مرکزی این حقوق و دستمزدها پرداخته شود، اما به مردم می‌گویم که امروز بعد از گذشت ۳ ماه از آغاز کار دولت، حقوق کارکنان بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت شده است.

رئیسی همچنین، پرداخت بدهی‌های گذشته را یکی دیگر از مسائل پیش روی دولت دانست و گفت: به طور متوسط دولت، هر ماه باید ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه‌هایی که در دولت گذشته با فروش اوراق مشارکت انجام شده است را پرداخت کند.

وی افزود: مسئله دیگری که باید به آن توجه داشت این است که شرایط تورمی و مشکلاتی که در حوزه اقتصادی وجود دارد، نتیجه تصمیماتی است که در گذشته گرفته شده است و اگر امروز استقراض از بانک مرکزی داشته باشیم، قطعاً در آینده و زندگی مردم تأثیر دارد، ما نسبت به هر اقدامی که تورم ایجاد یا خلق پول کند، باید حساس باشیم و در این دولت تلاش داریم که آثار تورمی را کاهش دهیم و تورم را کنترل کنیم.

رئیس‌جمهور، برنامه دولت برای کنترل تورم را در سه ماه گذشته مثبت ارزیابی کرد و گفت: گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم در سه ماه گذشته کنترل شده است، البته باید اقدامات کنترلی داشته باشیم تا بتوانیم تورم را مهار کرده و این روند رو به کاهش پیش رود.

رئیسی در ادامه، اصلاح نظام توزیع کالا را یکی دیگر از اقدامات و موضوعات مورد توجه دولت سیزدهم دانست و افزود: ما از وضعیت توزیع کالا در گذشته نگران بودیم و معتقدیم که باید عزت مردم حفظ شود، صف‌های طولانی گذشته، در شأن مردم ما نیست، به همین دلیل با استفاده از تکنولوژی و با تدابیری که اندیشیده شد، توزیع کالا امروز در تهران و برخی از استان‌ها و به زودی در سراسر کشور، از طریق سایت انجام خواهد شد.

وی اظهار کرد: ما از روز اول موضوع توزیع کالای اساسی را مورد توجه قرار دادیم و این مسئولیت را به معاون اول رئیس‌جمهور واگذار کردیم، بر همین اساس جلسات برگزار می‌شود و بنده نیز شخصا هفته‌ای دو جلسه در خصوص تأمین کالاهای اساسی و توزیع آن‌ها با اعضای تیم اقتصادی جلساتی برگزار می‌کنم تا بتوانیم به درستی توزیع کالا را انجام دهیم.

رئیس‌جمهور همچنین ثبات بازار را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: تولیدکننده و همه مردم باید از شرایط و ثبات بازار اطمینان خاطری داشته باشند تا بتوانند به درستی و با خیال آسوده به کار و فعالیت بپردازند، بر همین اساس دولت سیاست‌های خود را در این عرصه پیش خواهد برد تا بتواند ثبات و امنیت را به بازار بازگرداند.

رئیسی در پاسخ به این پرسش که دولت چگونه توانسته بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق و دستمزد کارکنان را پرداخت کند، گفت: دریافت مالیات و مولدسازی دارایی‌های دولت از جمله برنامه‌های دولت سیزدهم برای تأمین نیاز مالی بوده است.

وی در همین رابطه اضافه کرد: دولت و دستگاه‌های مختلف دارایی‌های متعددی دارند که مازاد نیاز آن‌ها است و این دارایی‌ها بلااستفاده افتاده است، در قانون اساسی هم شرایطی برای واگذاری این دارایی‌ها تعیین شده و اگر این موضوعات مورد توجه قرار گیرد، به خوبی می‌توان دولت را بدون استقراض از بانک مرکزی اداره کرد.

رئیس قوه اجرایی کشور با بیان اینکه باید برای کسری بودجه‌ای که در سالجاری با آن مواجه هستیم، برنامه داشته باشیم، در غیر این صورت دچار مشکل می‌شویم، اظهار کرد: دولت پر خرج قابل قبول نیست و ما باید به دنبال کاهش هزینه‌ها پیش رویم.

رئیسی با اشاره به ارائه لایحه بودجه سال آینده در روزهای آتی به مجلس، ادامه داد: بودجه سال ۱۴۰۱ با محور عدالت تدوین شده و ما ملاک را آمایش سرزمینی قرار داده‌ایم تا عدالت در توزیع بودجه، رضایت عمومی ایجاد کند.

وی درباره برنامه دولت برای برقراری عدالت در دریافت مالیات، نیز تأکید کرد: باید بین بانک مرکزی و وزارت صمت و دیگر دستگاه‌های مسئول هماهنگی وجود داشته باشد و سامانه جامع تجارت ایجاد شود که تبادلات رصد شده و فرار مالیاتی کمتر اتفاق بیفتد، در این شرایط فرار مالیاتی کمتر اتفاق می‌افتد، به مردم قول می‌دهیم که به زودی سامانه جامع تجارت راه‌اندازی شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت نسبت به اجرای آنچه در مجلس تصویب شده، یعنی آن ۷ قانون که می‌تواند وضعیت را به ثبات برساند و مشکلات را از پیش روی تولیدکنندگان بردارد، مصمم است، ما باید دست‌های ناسالم را قطع کنیم، همچنین روابط را سالم کنیم، بر همین اساس به مردم قول می‌دهیم که ما هیچگاه آن‌ها را در حوزه اقتصادی غافلگیر نمی‌کنیم و تمهیداتی می‌اندیشیم تا دست جریان دلالی و سوداگری را قطع کنیم و به این طریق شرایط به نفع مردم شود.

رئیسی تصریح کرد: ما در شرایط اقتصادی حتماً مردم را غافلگیر نمی‌کنیم و هر اصلاح و تصمیمی با توجه به نظر کارشناسان و با اطلاع مردم خواهد بود.