به گزارش خسروشاه نیوز، فراز کمالوند روز گذشته به عنوان سرمربی جدید تیم تراکتور انتخاب شد. یک روز پس از این انتخاب، مراسم معارفه او برای اهالی رسانه برگزار شد که در ادامه صحبت‌های سرمربی تراکتور در این مراسم را می‌خوانید: خاطراتم در تبریز تداعی شد تعلق خاطری که من به این خطه و شهر […]

به گزارش خسروشاه نیوز، فراز کمالوند روز گذشته به عنوان سرمربی جدید تیم تراکتور انتخاب شد. یک روز پس از این انتخاب، مراسم معارفه او برای اهالی رسانه برگزار شد که در ادامه صحبت‌های سرمربی تراکتور در این مراسم را می‌خوانید:

خاطراتم در تبریز تداعی شد

تعلق خاطری که من به این خطه و شهر دارم چیزی نیست که بخواهم در موردش صحبت کنم چون همه بهتر از من می‌دانید. بسیار خوشحالم که بازگشت دوباره‌ام به تبریز در قامت مربی تراکتور بود. تراکتور را بخشی از وجود خودم می‌دانم. خیلی خوشحالم مربی تیمی شدم که با آن خودم را در فوتبال مطرح کردم. از دیشب که وارد تبریز شدم خاطراتم برایم تداعی شد. خاطرات تیم گسترش فولاد هم امروز در بنیان دیزل برایم تداعی شد که الان وجود خارجی ندارد.

سه مرتبه تا آستانه هدایت تراکتور پیش رفتم

از آقای نظمی بابت این اعتماد تشکر می‌کنم؛ همچنین از مالک، هیئت مدیره و تمام دوستانی که تماص‌های محبت‌آمیزی طی روز گذشته داشتند. انشالله بتوانیم چیزی را که مردم آذربایجان به دنبال آن هستند انجام دهیم. من در این ده سالی که گذشت سه مرتبه تا آستانه هدایت تراکتور پیش رفتم. به صورت خیلی علنی مطرح نکردم ولی امروز می‌گویم که به هر دلیلی در آن سه مرتبه قسمت نشد. این بار که آقای نظمی تماس گرفتند خیلی علاقه‌مندتر و با انگیزه‌تر از گذشته بودم. یک مشکلاتی در تراکتور است که اگر کسی از صمیم قلب آن را دوست نداشته باشد نمی‌تواند حل کند.

دوست ندارم بگویم تراکتور با من لیگ برتری شد

گذشته تراکتور را همه می‌دانند و دوست ندارم که بگویم تراکتور با من لیگ برتری شد. من سهم ناچیزی داشتم و هواداران سهم زیادی داشتند و خیلی‌ها زحمت کشیدند. با بودجه‌ای محدود و بازیکنانی گمنام یک امتیاز تا کسب سهمیه زمانی که تراکتور را تحویل دادم فاصله داشتم. جا دارد از دوست خوبم رسول خطیبی، فرزند آذربایجان و استادم آقای کریمی تشکر کنم. زمانی که من هدایت تراکتور را به عهده گرفتم تراکتور طی ۱۰ سال قبل با هزینه‌های بسیار نتوانسته بود به لیگ برتر صعود کند. مربیان بزرگی چون میدن دورپ، دوره دوم گوجا و… این اتفاق را رقم نزدند. با لطف کارخانه و آقای شفق و حمایت هواداران این اتفاق رخ داد. تیم‌هایی که به لیگ برتر می‌آیند در سال‌های اول به دنبال ثبات هستند ولی ما با حمایت هواداران‌مان تا آستانه کسب سهمیه پیش رفتیم.

از خواسته مردم آذربایجان خبر دارم

مردم تبریز و آذربایجان خواسته‌شان قهرمانی در لیگ برتر است. من از خواسته آنها مطلع هستم و خودم را برای آن آماده کرده‌ام. قرارداد ما ۲ ساله قابل تمدید است. ان‌شالله در پایان ۲ بتوانیم قهرمانی لیگ برتر را کسب کنیم. نیاز به حمایت و ثبات داریم. امیدوارم حمایتی که همیشه مردم و رسانه‌ها از من بوده بازهم تکرار شود. با این مقدمه خدمت دوستان هستم و در زمینه‌های فنی و تیمی و جذب بازیکن و کادر صحبت می‌کنم.

تراکتور امسال کار بزرگتری را می‌طلبد

حضور در تبریز هر روزش خاطره است. بسیار مصمم‌تر از گذشته هستم و هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که بهتر از من مردم آذربایجان و فوتبال این خطه را می‌شناسد. من متولد لرستان هستم ولی افتخار دامادی آذربایجان را دارم و قسمت عمده‌ای از موفقیت‌هایم در این جا بوده است. در تیم گسترش فولاد نه قبل و نه بعد از من هیچ‌کس نتایج ما را نگرفت. در این استان همیشه موفق بودم. تراکتور امسال کار بزرگتری را می‌طلبد. یک زمانی برای لیگ برتری کردن تراکتور و مدعی شدن این تیم برنامه ریختیم الان به دنبال قهرمان کردن این تیم مدعی است.

آرزویی جز قهرمان کردن تراکتور ندارم.

در مقطع اول زمانی که آمدم یک یاس و ناامیدی در مردم تبریز دیدم. اولین بازی‌مان مقابل شهرداری کرمان در جام حذفی بود. فکر نمی‌کنم که بیش از ۵۰۰-۶۰۰ نفر در ورزشگاه بودند. روزی که رفتم اما در ورزشگاه جای سوزن انداختن نبود. به خوبی روحیه مردم آذربایجان و تبریز را می‌شناسم و خودم را برای یک کار سخت آماده کرده‌ام. شاید اگر من موفق به قهرمان کردن تراکتور شوم دیگر آرزویی در زمینه ورزش نداشته باشم. معمولا آدمی هستم که اگر بخواهم کاری را بکنم تا جایی که بتوانم کار را به بهترین شکل می‌کنم. دور از دسترس نیست. شایعاتی هم بود که آن زمان می‌گفتند نمی‌خواهند تراکتور در لیگ برتر باشد که ما خدا را شکر آن را عملی کردیم. امروز هم که برای مرتبه دوم هدایت تراکتور را به عهده گرفتم شاید قهرمانی لیگ برتر مثل آن زمان دور از دسترس باشد ولی می‌توانیم آن را انجام دهیم چون در شهری هستیم که با تمام وجود آن را دوست دارم.

بی‌ثباتی به تراکتور ضربه زده است

وجود آقای نظمی در حضور من خیلی تاثیر بود. ایشان مدیری مدبر، کاردان و راست گو هست. جلساتی طولانی داشتیم و در نهایت نکات مدنظرشان را ارائه کردند. حمایت کافی تنها خواسته ما بود. مثل دسته یک که ۱۳ امتیاز از شاهین کم داشتیم، باشگاه حمایت کرد و در آخر فصل لیگ برتری شد. نیاز به زمان داریم. بی‌ثباتی در سال‌های اخیر به باشگاه تراکتور خیلی ضربه زده است. فکر می‌کنم که سال ۱۴۰۰ سالی باشد که اتفاقات گذشته تکرار نشود. همه از این موضوعات درس گرفته‌ایم.

برخی‌ها خیلی به فضای مجازی اهمیت می‌دهند

در فضای مجازی من چیزهایی دیدم که انتظارش را نداشتم. البته خیلی آدم مجازی نیستم چون از کار اصلی آدم را دور می‌کند. از امروز کاری با فضای مجازی نداریم و یک پیج اینستاگرام هم داشتم که به یکی از دوستانم دادم. فضای مجازی در کنار تاثیرات خوبش، تاثیرات بدی هم دارد که در سال‌های اخیر برای تراکتور آن را دیدیم. طی روزهای اخیر شایعات پوچی در مورد اسامی دستیاران و بازیکنان مطرح کردند. یکی از دوستان گفتند که کمالوند سایپا را انداخت ولی نگفتند که او شش بازی بود یا در استقلال موفق بود. من به این چیزها توجه نمی‌کنم. نفراتی که این کار را می‌کنند را می‌شناسم ولی آدم بی‌تجربه‌ای نیستم. فراز کمالوندی که ۸۸ به تبریز آمدن الان ۱۳ سال پیرتر شد. تعداد موهای سفیدم الان بیشتر از موهای مشکی‌ام است. هیچ کسی نمی‌تواند با فشار در فضای مجازی به من بازیکن یا دستیار تحمیل کند. اهمیت خوشحال کردن مردم آذربایجان و همه ترک‌های کشور است.

دو مربی خارجی خواهیم داشت

من از آقای نظمی خواهش کردم که یک دستیار اول خارجی خوب داشته باشم. ۵ گزینه مدنظر داشتم که مربیان بزرگی هستند و در تیم‌های بزرگ سرمربی بوده‌اند. تقریبا به موافقت نهایی و جذب این مربی نزدیک می‌شویم ولی نمی‌خواهم اسمش رسانه‌ای شود. حتی اگر جذب مربی خارجی و بازیکن خارجی ممنوع باشد باز مجموعه باشگاه یک راهکار دارد که از دستیار خارجی استفاده کنیم. می‌توانیم از او در تمرینات استفاده کنیم و در صورت موافقت سازمان لیگ در کنارمان باشد. می‌توانیم قرارداد داخلی ببندیم و در فدارسیون فوتبال ثبت نکنیم. به جز این مربی خارجی در مورد دیگر مربیان به جمع‌بندی نرسیدیم و تمامی اسامی مطرح شده هم کذب محض است. از آقای نظمی خواستم که مربی دروازه‌بانان را حفظ کنیم. با این حساب تراکتور امسال دو مربی خارجی خواهد داشت. در مورد سایر دستیاران تا پنج‌شنبه به جمع‌بندی می‌رسیم. به دنبال این هستم که از بچه‌هایی استفاده کنیم که پیراهن تراکتور را پوشیده باشند تا آنها کسب تجربه‌ای کنند.

با مربیان بزرگ نتیجه خوبی گرفته شد؟

سایپا قبل از حضور من در ۸ بازی دو امتیاز گرفت ولی در ۶ بازی ۶ امتیاز کسب کرد. من زمانی که به گسترش آمدم در سال اول همین شرایط بود. من در نیم‌فصل آمدم و چند بازیکن گرفتیم و تیم حفظ شد. من می‌خواهم بدانم که آیا مردم از حضور مربیانی چون دنیزلی، توشاک و لیکنز به چیزی که می‌خواستند رسیدند. توشاک مربی رئال مادرید بود، لیکنز مربی بلژیک بود، دنیزلی مربی ترکیه بود. زمانی که من آمدم کسی فکر نمی‌کرد که من از گوجا و میدن دورپ بهتر کار کنم. الان هم این‌گونه است؛ اگر رضایت بود که می‌ماندند و اگر نبود که بگذارید کار کنیم.

به دنبال اسم بزرگ نیستیم

سال دومی که من مربی تراکتور بودم بازیکنان بزرگی چون آندو، کرار و.. داشتیم. باید ببینیم بازیکنی که به نام ستاره می‌آوریم به اندازه مبلغ قراردادش برای‌مان کارساز بوده است؟ به جز شجاعی، دژاگه و حاج‌صفی بازیکن دیگری به نام ستاره به تراکتور کمک نکرد. اروین، استوکس و … پرونده‌هایشان روی میز فیفاست. به دنبال اسم بزرگ نیستیم به دنبال بازیکنی هستیم که برای پول و سیاحت به تبریز نیامده باشد. تراکتور در این دو سال چهارم شد و روی سکو نرفتیم. اجازه بدهید من با رویه خودم جلو بروم تا بلکه این تابو شکسته شود تا در سال دوم ان‌شالله قهرمان شویم. سال قبل از من در مقطع اول حضورم در تراکتور بودجه تیم ۴٫۵ برابر بیشتر بود. پول، ستاره تضمین موفقیت نیست. غیرت، تعصب، سخت‌کوشی، اهمیت به مردم و اهمیت به پیراهن خیلی مهم است. این کم‌حوصلگی مردم تبریز خیلی عجیب است. این‌ها افرادی هستند که عیبی یوخ را آوردند؛ الان چکار کردیم با خودمان که مربی در عرض چند هفته عوض می‌شود. البته مربیان ما توجه زیادی به فضای مجازی می‌کنند. شما باید برای موفقیت خودتان کار درست را بکنید.

حریف‌مان ۱۷۵۰ میلیارد هزینه کرده است

ما نیامده می‌گفتند که کمالوند گفته کرار می‌آید. اصلا بازیکن خارجی ممنوع است. این مسائلی است که در فضای مجازی به آن دامن می‌زنند. من پیشینه‌ای در فوتبال تبریز داشتم که اگر احساس می‌کردم به خطر می‌افتد نمی‌آمدم. ۱۷۵۰ میلیارد تومان حریف ما در آسیا هزینه کرده است. من نمی توانم معجزه کنم. اگر حوصله نکنند من هم می‌شوم یکی مثل خطیبی و منصوریان. ۲۰-۲۵ درصدی که کلا با همه چیز مخالف هستند در همه جای دنیا وجود دارند و مهم نیست. این تیم به لطف خدا به دست من به لیگ برتر آمد و به لطف خدا با دست من قهرمان می‌شود. از مردم آذربایجان فقط می‌خواهم اگر من در پایان سال دوم تراکتور را قهرمان نکردم از مربیگری خداحافظی می‌کنم. هر چیزی گفتم عمل کردم. الان هم می‌گویم که این کار را می‌توانم بکنم پس باید حوصله کنند. این ساختمان را باید بکوبم و از نو بسازم.

تراکتور را قهرمان نکنم دیگر مربگیری نمی‌کنم

این حداقل خواسته من از مردم است. برانکو که به پرسپولیس آمد ما در همین جا با گسترش این تیم را ۲-۱ بردیم و سیزدهم شد ولی الان همان تیم پنج سال است که قهرمان می‌شود. من این ساختمان را می‌خواهم با لودر از رویش رد شوم و آجر به آجر بسازم. می‌خواهم پیراهن تراکتور را به تن بازیکنانی چون کیانی و ابراهیمی می‌پوشانیم. بازیکن ضعیف نمی‌گیریم چون تیم ضعیف می‌شود ولی برنامه‌مان حداقل دو ساله است. شاید خودخواهی و اعتماد به نفس بیش از اندازه است اما اگر من این باشگاه را درست نکنم، کس دیگر نمی‌تواند. اجازه بدهید ۴۰۰ میلیارد هزینه شده آقای زنوزی را درست کنیم. هر سال برای چه باید ۲۵۰ میلیارد هزینه کنیم. چرا باید بازیکن ۳۰-۴۰ میلیاردی که در باشگاه هست را جذب کنیم. زمان هم ۵ سال نگفتیم و ۲ سال می‌گوییم. سعی می‌کنیم قراردادهای ۳-۵ ساله ببندیم تا بازیکن نسبت به تیمش عرق پیدا کند. این‌گونه نیست که بازیکن ۷۰ درصد بگیرد و در حساس‌ترین لحظه فصل بازی نکند و فضای مجازی بیاید مدیر را مورد هجمه قرار بدهد. یک بازیکن می‌گفتند ۵ ماه است که دریافتی نداشتیم. این خیلی عجیب است من حداقل پرداختی‌های یک ماه شان را می‌دانم. این‌ها را به هر قیمتی شده من جمع می‌کنم. در مبلغ قرارداد من هیچ حرفی نزدم و خواستم که اجازه بدهند کار بکنم.

پنجره‌های باشگاه با قول مساعد آقای زنوزی و نظمی باز می‌شود. هزینه ها واقعا سرسام‌آور می‌شود. بازیکنی مثل استوکس ۱۲-۱۳ میلیارد تیم را محکوم کرد. بازیکنی مثل عباس‌زاده که ۱۶ گل زد یک میلیارد است. قرارداد کیانی ۶ میلیون بود که پایش ایستادیم و شد مهدی کیانی. چاره کار آوردن بازیکن میلیاردی نیست. یک نهادی آمد و تیم داری کرد. اگر سپاه نبود الان تیمی به نام تراکتور نبود. سپاهان ۸۰-۹۰ میلیارد تومان هزینه کرد آخرش گفتند روی سکوها که می‌خواهیم خصوصی شویم. الان کسی آمده و عاشق تیم است و هزینه می‌کند نباید کاری کنیم که او هم فراری شود. با این شرایط باشگاه از بین می‌رود. من هم می‌توانم مثل مربیان قبلی بگویم که ۵ بازیکن با ۱۰۰ میلیارد بگیرید.

دوستان گفتند مربی بزرگ می‌خواهیم. یادتان است چه کسی پرسپولیس را بعد از ۱۷ سال برد. از تخت جمشید تا روزی که در آزادی استقلال را بردیم، یک مرتبه تراکتور این تیم را در تهران شکست نداده بود. آمارش هست بروید نگاه کنید. این جا کسی را می‌خواهد که درد مجموعه را می‌شناسد. من مال شما هستم. کسی از من بیشتر مگر تراکتوری هست؟ اگر این حمایت باشد، کار آسان است. تمرینات‌مان را هم ان‌شالله ده روز دیگر شروع می‌کنیم.