اعتراضات داخلی اسرائیل با مخالفت وزیر دفاع با نتانیاهو و سپس برکناری او وارد مرحله جدیدی شد.

به گزارش خسروشاه نیوز به نقل از عصرایران، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل یکشنبه شب وزیر دفاع را برکنار کرد. یوآف گالانت وزیر دفاع قبل از این در سخنرانی عمومی با طرح دولت نتانیاهو برای اصلاحات قضایی مخالفت کرده و خواستار توقف پیشبرد این طرح شده بود.

وزیر دفاع اسرائیل دیروز شنبه خواستار توقف فعالیت ها برای تصویب طرح اصلاحات قضایی شده و گفته بود: پیروزی یکی از دو طرف در خیابان ها یا در کنیست (پارلمان)، شکست کشور اسرائیل است. او هشدار داده بود نگران است ادامه دو دستگی میان مردم درباره طرح اصلاحات قضایی به تهدید واقعی برای امنیت اسرائیل تبدیل شود.

در روزهای اخیر اعتراضات علیه طرح دولت نتانیاهو برای اصلاحات قضایی باعث اعتصاب و اعتراض شمار زیادی از نیروهای ذخیره در ارتش و نیروهای امنیتی اسرائیل شده بود.

کاخ سفید هم گفت از آنچه در اسرائیل می گذرد باعث نگرانی است و بر امنیت و ارتش اسرائیل تاثیر می گذارد.

روز شنبه گذشته ۲۰۰ هزار اسرائیلی با برگزاری تظاهرات علیه طرح دولت برای اصلاحات قضایی شعار دادند. این خبر را روزنامه تایمز اسرائیل منتشر کرد.
روزنامه اسرائیلی هاآرتس هم نوشت روز یکشنبه صدها معترض خیابان های اصلی در شهر تل آویو را بستند.

کنسول اسرائیل در نیویورک هم در اعتراض به رفتارهای نتانیاهو و پیشبرد طرح اصلاحات قضایی از سمت خود استعفا کرد.

معترضان یکشنبه شب در خیابان های تل آویو حضور دارند و بخشی از آنها تلاش می کند به سمت خانه نتانیاهو حرکت کند اما با موانع پلیس روبه رو شد. به همین دلیل درگیری میان پلیس و معترضان در مسیر خانه نتانیاهو روی داد.

یکی از رهبران معترضان هم در گفتگو با رادیو اسرائیل تاکید کرد تا زمان استعفای نتانیاهو، به بستن خیابان ها ادامه می دهیم.

براساس طرح دولت نتانیاهو برای اصلاحات قضایی، پارلمان اسرائیل می تواند احکام دادگاه عالی را کنار بزند و بی اثر کند. منتقدان می گویند این طرح استقلال دستگاه قضایی اسرائیل را نقض و دستگاه قضایی را به زیرمجموعه دولت و پارلمان تبدیل می کند.

هزاران نفر در چند ماه اخیر با آمدن به خیابان ها به طرح دولت نتانیاهو برای تغییرات قضایی اعتراض کردند.

در چند هفته اخیر، معترضان توانستند با بستن خیابان ها،‌ زندگی عادی را در اسرائیل مختل کنند. همچنین شمار زیادی از نظامیان و نیروهای ذخیره ارتش نیز در اعتراض به طرح اصلاحات قضایی دولت اسرائیل، از فعالیت نظامی خودداری کردند.

نتانیاهو نخست وزیر افراطی ترین و راست ترین کابینه تاریخ اسرائیل است. مجموعه ای از تندروترین، مذهبی ترین و راست گراترین احزاب و چهره های سیاسی اسرائیل در کابینه حضور دارند.

شبکه ۱۲ اسرائیل گزارش داد نتانیاهو با عقب نشینی در برابر اعتراضات، طرح اصلاحات قضایی را تعلیق خواهد کرد.